ENGLISH
הרצליה: 09-9579390

מתלבטים בין מונוהול לקטמרן?


כיצד להחליט איזה דגם של יאכטה יתאים לחופשת השייט שלכם?

 

כשמדובר בתכנון חופשת שייט, בחירת היאכטה המושלמת עבורכם יכולה להיות האתגר הקשה ביותר.

הנושא החשוב ביותר לסקיפר אשר מתכנן חופשת שייט בחו״ל הוא התאמת סוג וגודל היאכטה כאשר ישנם מרכיבים רבים אשר משפיעים על הבחירה: אזור ההפלגה הנבחר, תנאי הים השונים, סגנון ההפלגה, הרכב הקבוצה ועלות ההשכרה יכריעו איזו יאכטה תהיה המתאימה ביותר.

בשנים האחרונות חלה עלייה דרמטית בהשכרת קטאמרנים בגדלים הפופולאריים של בין 40- 45 פיט ואנו עדים גם לביקוש גדול להסמכות והדרכות שייט בקטמרן שלנו במועדון השייטים במרינה הרצליה.

הבאנו לכם מקבץ קצר של יתרונות וחסרונות בבחירת קטמרן או מונוהל.

מידע כללי על גוף הספינה (או קצת הגדרות כלליות)

קטמרן (Catamaran) הוא כלי שייט רחב הבנוי משני בידונים (Hulls) מקבילים המחוברים בגשר (Crossbar) ביניהם כאשר מרחב המחייה הפנימי והחיצוני הינו גדול ביותר לטובת נוחות המפליגים.

במרבית הקטמרנים החלוקה היא ל- 4 קבינות . שתיים בחרטום ושתיים בירכתיים כאשר ההפרדה ביניהן היא מקסימלית ומאפשרת פרטיות. בכל בידון ניתן למצוא בין הקבינות את תאי השירותים בין אם תא שירותים משותף לשתי הקבינות בגדלים של 38-40 פיט או תא שירותים פרטי לכל קבינה.

בחרטום לרוב נמצא קבינות קטנות המשמשות במידת הצורך סקיפר/מארחת ולעיתים גם שירותים נוספים לשימושם.

מונוהל (Monohull) הינה יאכטה בעלת גוף אחד הנושא בחלקו התחתון להב (Keel) ארוך המייצב את הספינה במים ומרחב המחייה מצומצם יותר יחסית לקטמרן.

רוב יאכטות המונוהל הינן בעלות 3-5 קבינות ותאי שרותים בהתאם לגודל היאכטה הרצויה, בעלות שטח מחיה גדול המאפשר הפלגות נוחות וחיי משפחה ו/או חברים נוחים אך אינן מאפשרות פרטיות מירבית.

יתרונות הקטמרן

Catamaran

מרחב: אם אתם יוצאים להפליג עם קבוצה גדולה של חברים או משפחה, לקטמרן ישנה עדיפות בכל הקשור לשטחים המשותפים ולקבינות.

קטמרנים מציעים הרבה יותר מקום בגוף הספינה ועל הסיפון לשיזוף בשמש, פרטיות לתנומות במהלך היום, קבינות מרווחות ללינה, מרחבים משותפים לארוחות קבוצתיות, תאי מקלחות ושירותים לנוחות מקסימלית ועוד.

בנוסף, במרבית הקטמרנים ניתן למצוא רשת מעל המים "טרמפולינה" הממוקמת בחלקו הקדמי של הסיפון, עליה ניתן להנות בשמש ומהפלגה ממש מעל המים.

יציבות: אחד היתרונות העיקריים של קטמרנים מול מונוהולים הוא היציבות הרוחבית הגלומה בהם. יציבות היא יתרון גדול למשפחות עם ילדים קטנים, מבוגרים, מפליגים מתחילים שטרם התרגלו לשהייה בסירה בהפלגות ממושכות ומי שנוטה לחלות במחלת ים.

הגוף הרחב של הקטמרן במים מפחית נדנודים ומייצב את הטיית הסירה מהרוח ואת התנודה הנגרמת על ידי הגלים (למעט בים גבוה מדי שבו פחות נעים להפליג חרטום לגלים בהשוואה למונוהל), ועל כן קל יותר להסתובב על הסיפון ובבטן היאכטה בזמן הפלגה. בנוסף, היציבות בקטמרן הופכת את השימוש באבזרי היאכטה לקלים יותר בזמן הפלגה ועגינה – נותן אפשרות להשתתפות כלל המפליגים בהפעלה שוטפת של היאכטה ובתפעול המטבח.

קבינת קטמרן
קבינת קטמרן

נוחות: המטבח, הסלון הראשי ואזור הישיבה החיצוני נמצאים במפלס אחד, מעל קו המים, על כן חוויית השהייה ביאכטה והנוף מהנים הרבה יותר.

מכיוון שרוב שטחי המגורים הם מעל קו המים, האוורור בקטמרן טוב יותר מבמונוהל, מה שהופך את הצורך במיזוג אוויר למעט פחות חשוב. נושא האוורור הינו קריטי מאחר ורק בשנים האחרונות החלו ספקי היאכטות להציע יאכטות מגדלים מסוימים עם מזגן ולכן עדיין נפוץ מאוד לשכור יאכטות ללא מזגן בעיקר באיזורי ביקוש, מה גם שזה מוזיל את עלות ההשכרה.

ברוב הקטמרנים המודרניים עמדת הנהג (Cockpit) ממוקמת גבוה מעל הסיפון, דבר אשר משפר את זווית הראייה של הנהג. לעיתים יהיה בקטמרן גשר עליון (Flybridge) אשר יקנה שטח נוסף לנוחות, אם כי הסקיפר צריך להיות מיומן מספיק בשל הניתוק מאזור הירכתיים ולהיעזר בצוות מיומן בגישות.

פרטיות: בגלל צורת הפריסה של הקטמרן, יש יותר פרטיות בקטמרן מאשר במונוהל.

אם אתם מפליגים עם ילדים, יש הפרדה טובה יותר בין חלל המגורים המשותף לקבינות הפרטיות, מה שיקל על הילדים להירדם בשעה סבירה. כמו כן כל קבינה ממוקמת בפינה אחרת של כלי השייט כלומר אין קירות משותפים עם הקבינות הסמוכות.

תמרון ועגינה: שוקע הקטמרן קטן יותר מה שמאפשר לקטמרן להתקרב יותר לחופים מאשר עם מונוהל. באזורים ספציפיים אף ניתן ממש לרדת מהסירה אל החוף, ובכך להקל על היציאה לחוף בלי שימוש בסירת הדינגי או כל אמצעי אחר.

קטמרנים לרוב מפליגות מהר יותר מאשר מונוהל ברוחות צד וגביות אך מחדדות פחות טוב לרוח - נושא המשפיע על שיקול בהפלגה עם מפרשים או ע"י מנועים בכיוון חד יחסית לרוח.

ספורט ימי: לקטמרנים יש את המרחב הנוסף עבור ציוד ספורט ימי, כמו קיאקים, גלשני SUP, מגלשי מים, מתנפחים וציוד צלילה.

סירת הדינגי בדרך כלל מאוחסנת על גבי זרועות הרמה בירכתיים (Davits), לעומת המונוהל שברובן הדינגי יאוחסן על אזור הסיפון הקדמי ובכך יתפוס מהשטח הציבורי שלכם.

הסיפון הקדמי : שטח הסיפון הקדמי גדול כשבמרכזו לרוב נמצאת רשת "טרמפולינה" המאפשרת לשכב להשתזף, לקרוא ספר, לשמוע את פכפוך המים במהלך ההפלגה או פשוט לתפוס רגע רומנטי עם בן או בת הזוג.

אבזור – שטח האחסון בקטמרן גדול יותר. יש יותר לוקרים שבהם "מסתתרים" מיכלי מים גדולים יותר, מזגן, גנרטור ולעיתים אף מתפיל מים. מה שהופך את ההפלגה למפנקת במיוחד. ניתן למצוא קטמרנים מאובזרים החל מ- 40 פיט ומעלה.

 

חסרונות הפלגה בקטמרן

תגובתיות: כשאוחזים בהגה בים "קשה" עם רוחות חזקות לא ניתן לקבל תחושה לגבי העומס המופעל על הקטמרן בהשוואה למונוהל ולכן יש לדעת מתי הזמן הנכון לצמצם מפרש ולצבור מיומנות בנושא. אי הימצאות וונטה אחורית והקושי לחוש את העומס על מערך המפרשים מחייב צמצום ע״פ טבלת הצמצומים אותה ניתן למצוא בכל קטמרן.

במקרים בהם הים גבוה יותר התחושה בקטמרן יכולה להיות כמו ב"מכונת כביסה" כתוצאה מכך שכל בידון עולה על הגלים בזמן שונה. בנוסף ניתן לחוש בגלים מכים בתחתית הגשר בין הבידונים.

שטח עגינה כפול: בעיקר באזורים עם מרינות או נמלים קטנים וצפופים (איי יוון מישהו?) החיסרון של הקטמרן בא לידי ביטוי בצורך להגיע לעיתים מוקדם בשעות הצהריים על מנת לתפוס עגינה. כמו כן עלות העגינה במרבית המקרים גבוהה יותר.

תמרון: קטמרנים לא יכולים להפליג ״קרוב״ לרוח כפי שמונוהלים ויש לתמרן אותם בזוית קהה יותר לרוח - משפיע על כיווני הפלגה ליעד הנבחר.

תמרוני מנוע בקטמרן מתבצעים בעזרת שני המנועים בשונה ממונוהל, דבר הדורש אימון וצבירת ניסיון נוספים על מנת לתמרן באופן מיטבי את כלי השייט.

תנאי שיוט: החלפת מפנה בקטמרן שונה מאוד מבמונוהל. יש לצבור מספיק מהירות על מנת לא לאבד את המומנטום. הקטמרן ״קלה״ יותר בהשוואה למונוהל ולכן היא מאטה במהירות והתמרונים מבוצעים באופן יותר קהה ביחס לתמרוני מונוהולים שם אנו רגילים לפניות חדות.

עלות השכרה: אם תבחרו בקטמרן מאותו השנתון ובעל יחס זהה של קבינות וכושר שייט – מחיר ההשכרה שלה, כמעט בכל המקרים , יהיה יקר יותר בהשוואה למונוהל.

יתרונות הפלגה במונוהל

 

Monohull

חווית שייט אמיתית: מונוהל היא אופציה אידיאלית למי שאינו מכיר הפלגה בקטמרן או מפליג עם אנשי ים מנוסים ורוצה לקבל את הרפתקת השייט הקלאסית והמקצועית יותר.

שייט אתגרי: יאכטות מונוהל מספקות שייט איכותי ומקצועי. יאכטות אלה מעניקות שליטה מיטבית, חותכות גלים ברכות בתנאי הים רגועים או גבוהים. זוהי אפשרות נהדרת עבור אלה שאוהבים את ההיבט הספורטיבי של עולם השייט .

במונוהל היאכטה מפליגה תמיד בזווית הטיה המאפשרת הפלגה מקצועית יותר, בד"כ מהירה יותר מקטמרן, מרגשת יותר ומפעילה את כלל האנשים לתמיכה מקצועית כחלק מהצוות – שיתופיות. באם התכנון הוא הרבה שעות ים פתוח – יתרון מרבי למונוהל.

קבינת מונוהול
קבינת מונוהול

תמרון ועגינה: מונוהלים יכולים לנווט בקלות בערוצים צרים ובמרחבים מוגבלים מאשר קטמרן.

מונוהלים חותכים דרך גלים ללא מאמץ, מחדדים יותר לרוח ומאפשרים בכך תכנון הפלגת מפרשים ארוכה יותר ליעד ההפלגה.

עגינות: הירידה למים במונוהל הינה בד"כ דרך פלטפורמת רחצה בירכתיים אשר מקלה על העולים ויורדים למים ומשמשת כמרפסת שיזוף ולמנוחה.

יעדי הפלגה רבים מלאים בכלי שייט בעונות הביקוש, על כן המרינות והמעגנות צפופות והעגינה יכולה להיות מאתגרת. הפלגה במונוהל תאפשר לכם למצוא את מקומכם באזורי העגינה בקלות יותר מאשר עם קטמרן בשל רוחב צר יותר של היאכטה ואף קרוב מאד לטברנות ברוב המעגנות.

זוגות וקבוצות קטנות יותר: מונוהלים מרווחים מציעים נוחות מירבית וקוקפיט גדול לאלה המחפשים שילוב של הרפתקאת שייט אמיתית ואינטימית עם הים והרוח.

עלויות: מונוהלים זולים יותר בהשוואה לקטמרנים הזהים להם בגודל, בשנתון ובמספר הקבינות, הן בעלות השכרת היאכטה, והן בעלות צריכת הדלק ומיסי עגינה. אפשרויות השכרה כוללות מזגנים ומתפיל מים בהתאם לדרישה.

 

חסרונות הפלגה במונוהל

נוחות: המטבח, הקבינות והאיזור הראשי נמצאים מתחת לקו המים ובשל כך העבודה במטבח נעשית במפלס זה ועלולה להיות פחות נוחה למי שלא מורגל. בנוסף, הפרטיות מופחתת בהשוואה לחלוקת החלל הראשי והקבינות בקטמרן.

שטח כללי: גם פה הקטמרן ״מנצח״ מבחינת שטחים חיצוניים המיועדים לשיזוף, אכילה וישיבה וגם שטח הקבינות, המטבח והחלל המרכזי במונוהל קטנים ביחס לקטאמרנים.

איוורור: זרימת האויר המוגבלת במונוהל מאתגרת בלילות ללא רוח. ניתן לפתור זאת באמצעות שימוש במאווררים/מזגן.

יציבות: מונוהלים פחות יציבים רוחבית ברוב הרוחות והגלים מקטמרן בהפלגה, אך ההפלגה הינה מקצועית ומרגשת יותר ובחלק ממשטר הרוחות אף טובה ומהירה יותר.

 

אז כיצד בוחרים את כלי השייט המתאים להפלגה?

איזור ההפלגה – יתרון משמעותי לקטמרן באיזורים בהם שטים ממפרץ למפרץ כאשר העגינות לרוב על עוגן במפרץ. באיזורים רדודים הקטמרן נותן יתרון של התקרבות לחוף, הפעלת דינגי נוחה ופלטפורמה צפה הנוחה יותר למחייה.

באיזורים אלו לרוב מילוי המים מאתגר ולכן מיכלי המים הגדולים יחסית והאפשרות למתפיל מים מהווים יתרון עצום.

קבינת קטמרן
קבינת קטמרן

באיזורי הפלגה עמוסים בכלי שייט בשיא העונה, יש יתרון למונוהל במציאת מקום עגינה בקלות במעגנות. יתרון נוסף למונוהל הוא באיזור שייט עם הפלגות בים פתוח. התחושה בהפלגה בים גבוה טובה יותר.

יעדי הפלגה אקזוטיים וביניהם תאילנד, איי סיישל, האיים הקריביים מאופיינים בעיקר במים רדודים, מעברים בין איים, מזג אוויר טרופי חם ורטוב, ועגינות מרובות על עוגן במפרצים על כן היאכטה המתאימה ביותר תהיה קטמרן.

יעדי הפלגה בחופי הים התיכון כדוגמת תורכיה, יוון, מונטנגרו, קרואטיה, איטליה, צרפת וספרד מותאמים הן לקטמרן והן למונוהל. בחירת היאכטה תלויה בתנאי הים, בהרכב הצוות המפליג ובצפיפות אזורי העגינה המתוכננים.

הצוות – בבואנו לבחור את היאכטה המתאימה אחת השאלות הנשאלות – מי הצוות. כאשר מדובר בזוגות /משפחות עם ילדים לרוב ההמלצה היא על קטמרן המאפשר פרטיות וכמובן שטח בילוי מרווח. בנוסף לצוותים הפחות מנוסים החוויה בקטמרן תהיה מוצלחת יותר. לעומתם חבורות של שייטים מנוסים, חברים קרובים ודומה - לרוב יבחרו במונוהל על מנת לחוש ולהנות מהפעלת היאכטה במהלך ההפלגה.

קבינת מונוהול
קבינת מונוהול

מחיר – כפי שהעלנו מוקדם יותר העלות של קטמרן גבוהה בהשוואה למונוהל עם אותו מספר קבינות. חשוב לבחון את כל האספקטים כולל הדלק, העגינות ועלות כלי השייט עצמו על מנת להתאים לתקציב החופשה.

אנחנו עובדים עם הספקים הטובים ביותר ובעזרתנו תוכלו לשכור יאכטה להפלגה בכל רחבי הגלובוס בתנאי תשלום נוחים ואטרקטיביים עם שירות מלא וליווי צמוד עד חזרתכם מההפלגה.

 

ללמוד מהטובים ביותר

סקיפרים ללא ניסיון בהפלגה על קטמרן יכולים לעבור הסמכה על הקטמרן שלנו הממוקמת במרינה הרצליה, וכן אימון ספציפי לפני כל יציאה לחו"ל המותאם לשיטות העגינה בחו"ל במרינות השונות.

כך תוכלו לצאת להפלגה הבאה על קטמרן בחו"ל בראש שקט.

הקטמרן שלנו מדגם Lagoon 380 שנתון 2016 , 38 פיט (כ-11.55 מטר), מפנקת ומתוחזקת מאוד.

ההסמכה כרוכה בעלות ומועברת על ידי מדריכים מנוסים שייתנו לכם את כל העצות והטריקים להפלגה על קטמרן שלא תקבלו בשום מקום אחר.

מועדון השייטים שלנו BlueWave-Tashoot מאפשר לכם גם לשכור שעות הפלגה לפי כרטיסיית שעות ולקחת את המשפחה והחברים לשייט בקטמרן. בצי המועדון תמצאו גם יאכטות מהחדשות בשוק באורכים שונים (עד 41 פיט כולל).

אז נתראה בים!

כתבו: שרון קונפינו, שירי צור וגיא שתקני, חברת תשוט


לראש הדף