ENGLISH
הרצליה: 09-9579390

הפלגה בלגונות של וונציה ומוראנו

מאת קוקי ועמוס ארבל

מאי 201415.5.14 - 26.5.14
סה״כ: 11 יום. 10 ימי שיט נטו.


הערות ראשונות:

הסירה: קליפר. נוחה מאוד לזוג או שניים. בעלת bow thruster. חשוב!

חשוב גם לזכור: בגלל הגאות והשפל, להותיר חבלי קשירה למעגנים - רפויים, עד מטר לפחות!

כדאי גם לחשב את הרוח (הדי חזקה לעיתים) בעת הגישה למעגנים.


חציו השני של חודש מאי מתאים בהחלט להפלגה שכזו:

א. מזג האוויר נעים, לא חם ולא קר מדי, וגם אם מטפטף לעיתים, עדיין נוח מאוד.

ב. כך מקדימים את החופש הגדול באירופה, של ההורים והילדים, ולכן התנועה על המים הייתה עדיין דלילה יחסית.

ג. רצוי להפליג 10 ימים, כדי למצות את ההפלגה על כל מכמניה.

 

חשוב ביותר לקבל תדרוך מפורט בבסיס טרם היציאה, כולל מפות שיש לרכוש (ורצוי) תמורת 25 יורו. לציין במפות את המעברים, הגשרים העגינות, מילוי המים וכו׳, וכמובן לבדוק במקביל שהכול בסירה עובד כשורה, כולל נעילת הדלתות, המקלחות השירותים, וכדומה.

להזמין מהסופר המקומי מצרכים ראשונים לדרך, כולל בקבוקי מים. השירות מהיר ואדיב, ישר לסירה.

ויתרנו מראש על קיוג׳ייה בדרום הלגונה של ונציה (כ - 7 שעות הפלגה הלוך ושוב) כדי להקדיש זמן מרווח ונוח לכל המסלול הארוך הזה.


יום 1:

אחרי קבלת הסירה, כדאי לצאת מהבסיס בקאסל צפונה - כחמש עשרה דקות - לקאסייר. לעגון משמאל במקום המיועד לכך, ללינת לילה.

 

יום 2:

בבוקר כדאי לערוך השלמת קניות באותו סופר מקומי.

לצאת לשיט דרומה לאורך נהר הסילה, עם חניה של שעה לצהריים במעגן קטן, השייך למסעדה מקומית, מימין לנהר.

ממשיכים ויוצאים ללגונה של ונציה בזהירות, בגלל תנועת סירות שמתחילה להיות ערה ביותר...

להקיף את האי בוראנו, עד המעגן של ״Le Boat״, (הנקרא באיטליה גם ״House Boat״) לחנית לילה במזורבו, אי קטן מערבית לבוראנו. סה״כ הפלגה, כולל החניה לצהרים - כחמש שעות. לעבור את גשר העץ רגלית, לסיור באי. אסור לרכוב באי על אופניים! שימו לב. החנייה כאן ללילה רצופה נידנודים, מהסירות המהירות העוברות את האי. לאיטלקים אין אלוהים, והם דוהרים על המים ללא התחשבות...


יום 3 :

לצאת בבוקר לאי וויניולה, הסמוך לוונציה, ולחנות בתעלה הצרה שבה יש חניה בחינם לחברה, מצד שמאל, לפני גשר העץ. בסמוך, תחנת וופורטו, ותמורת 7 יורו לאדם, תוך 10 דקות אתם בונציה, וללא מאמץ!

כשחוזרים, מומלץ לאכול במסעדה הביתית בוויניולה, הסמוכה לסירה, משמאל לגשר העץ. כל המזון אורגני מקומי, וטעים. (כ - 22 יורו לאדם) לשים לב לחבלים הרפויים: השפל מוריד את הסירה כמטר לפחות!


יום 4:

ביום הבא, הפלגה של מחצית השעה לסנטה-ארסימו. בדרך כלל אפשר למלא כאן מים בתחנת הדלק, להוציא את ימי ראשון. נא לקחת בחשבון! אפשר לרכוב כשעה על אופניים סביב האי. מומלץ מאוד.

ממשיכים כשעתיים לפורטו דל קאוולינו. להגיע בזהירות (תנועה ימית ערה, ליד המוצא לאדריאטי) ולחנות במרינה המסודרת (מים וחשמל) הקרויה - דל פארו. 35 יורו ללילה. לקחת מונית (20 יורו) ללידו שלהם - רחוב חנויות ומסעדות די ארוך, מלא חיים, ובחזרה ללינה.


יום 5:

בבוקר - הפלגה לג׳סולו. אין מה לחפש שם. להמשיך, ולעבור (בהתראה טלפונית של 10 דקות, כמוסבר בחוברת) את שני הגשרים הסמוכים זה לזה, ולהמשיך עוד כשעתיים לסן דונה די פיאבה. חניה ללא תשלום, מימין לנהר, ליד הפארק של העיר החמודה הזו. (שוב - חבלים רפויים. שפל חזק בבוקר). אפשר לרכוב סביב העיר והפארק, ובכלל החנויות שם איכותיות, ויש גם פיאצה נאה למהדרין...


יום 6:

שטים מפיאבה כשעה וחצי בנהר המקסים, צופרים לפני הגשר, שייפתח די מהר, ובפנייה חריפה שמאלה, נכנסים לתעלת רבדולי. ממשיכים כשעה עד בריאן. לחנות לצהריים. יש מים וחשמל בצד ימין, ליד המסעדה.

חצי שעה נוספת תביא אתכם לעיר קאורלה. לעגון במרינה דל אורולוג׳יאו. האחראי מטעם המרינה מכוון למקום החנייה, ומסייע בקשירה. המחיר - 50 יורו ללילה. בעיר - הקרובה למרינה, רחוב חנויות ומסעדות של 3 ק״מ, טיילת יפה לחוף האדריאטי, ובכלל, עיר סימפטית, ואפשר גם לתור אותה על אופניים.


יום 7:

מקאורלה, (לתאם בטלפון מעבר בגשר היוצא מהעיר, בשעות קבועות) שטים לביביונה פינטה. אפשר לוותר. עיר חוף משעממת, ולכן כדאי להמשיך הלאה לליגננו סביאדורו, ללינת לילה, אחרי חציית הלגונה. המרינה מאובזרת ומודרנית. מחכים בכניסה לנווט שמכוון לחנייה ומסייע בקשירה.

שימו לב: יורדים מהסירה מאחור על גשר העץ המסופח לסירה. זהירות!

ליגננו סביאדורו היא עיירת נופש לאוסטרים ולגרמנים, 3 ק״מ של מידרחוב ובו חנויות, מסעדות, וטיילת לאורך הים האדריאטי. שווה יום ביקור.


יום 8:

למחרת אחר הצהריים כדאי להמשיך בהפלגה של חצי שעה, למראנו. לחנות מיד בכניסה לעיר בצד שמאל, לאורך הרציף, או במרינה המסודרת, בהמשך, מימין. יש רוחות ערות אחר הצהריים, וכדאי, כמו תמיד, להפנות חרטום מול הרוח, לחניה.

מראנו היא עיירת דייגים טיפוסית, כמעט ללא תיירים. כדאי להגיע לאפריטיף לקראת השקיעה לכיכר המרכזית, ונא לשמור את התיאבון לארוחת דגים נפלאה במסעדות (3) שבפיאצה.


יום 10 + 9:

בבוקר, ממשיכים להפליג לגראדו. שלוש שעות על הלגונה. תחושה של הפלגה בים הפתוח... לחנות במפרץ הראשון אחרי המרינה הראשונה. זוהי חנייה עירונית, וללא תשלום!

העיר, מן היפות בטיול הזה! 15 דקות הליכה מהעיר העתיקה, ומכיכר מגדל השעון. רחוב חנויות, ורחוב מסעדות. לאכול אצל מרקו במסעדת "Alla pace". (כדאי להזמין שולחן מראש) נשארנו יומיים. שווה!


יום 11:

השארנו את הסירה בגראדו, ונסענו באוטובוס 10 דקות (4.20 יורו לאדם הלוך ושוב) לאקווילאה. לא שווה להזיז את הסירה + חניה עבור העיירה הקטנה הזו. ביקור בכנסיה העתיקה ביותר, קפה או בירה, וחזרה לגראדו, באוטובוס. (לבדוק זמני נסיעה!)

הפלגת בוקר על הלגונה של גראדו, ואחר כך זו של מראנו, שלוש שעות עד לכניסה לנהר סטלה, בדרך לפרצ׳ניקו, תחנתנו הסופית. מיד בכניסה לנהר, (אחרי ההסתעפות הראשונה ימינה) לחנות משמאל ליד פארק קטן למנוחת צהריים. מכאן - הפלגה של שעה עד למעגן Le Boat בפרצ׳ניקו, לשם הגענו בארבע אחר הצהריים. בקצה המעגן, מסעדה טובה ושקטה לארוחת ערב (שניצל וינאי מומלץ!).

בבוקר, בשמונה ושלושים, לגשת למשרד, לאלסיו החמוד, ואל דמיינו, ולמסור להם את הסירה. מתחשבנים על הדלק, מזמינים מונית, (את הנהג אדריאנו. אלסיו מסדר) ומומלץ - עד הטיסה הביתה, לקחת מלון חמוד בעיר העתיקה של פורטוגרוארו הסמוכה, (חצי שעה נסיעה, עם אדריאנו. 40 יורו) , למלון ושמו: Valentino. פאולו, בעל המלון, מסביר פנים. לבקש חדר ושמו - איריס, 80 יורו ללילה, כולל ארוחת בוקר קלה. אפשר להוסיף 20 יורו, ולהישאר עד אחר הצהריים, לקראת הטיסה הביתה. למחרת, לטייל ברגל - 3 ק״מ לכל כיוון, לעיר קונקורדיה סג׳יטריה. אפשר גם על אופניים הניתנים בחינם במלון.

מפורטוגרוארו לשדה התעופה של ונציה - מרקו פולו - כשעה נסיעה, העולה אצל אדריאנו - 80 יורו. (במקום 100 עד 120)


טיסה נעימה הביתה, עד ההפלגה הבאה.
באחוות מפליגים,

קוקי ועמוס ארבל.

 

 


לראש הדף