ENGLISH
הרצליה: 09-9579390

סבתא וסבא הורים ונכדים בשייט נהרות בהולנד

מאת אילנה שלח

ספטמבר 2013התקופה: השבוע הראשון לחודש ספטמבר.

הרכב המשתתפים:

דור ראשון - סבתא, סבא
דור שני - חמישה בוגרים (ארבעת הצאצאים של הדור הראשון: בן 26, בת 30, בן 30, בת 35 וחתן)
דור שלישי - שלושה נכדים (4 חודשים, 3, 7)

ספינת הנהר מניפיק Magnifiqueהספינה: בהמלצתה של נטע מ"תשוט" שכרנו ספינה מסוג magnifique. הספינה מרווחת, קלה לתפעול, ומאובזרת במטבח ובשלוש מקלחות.

בספינה מתאפשרת ישיבה נוחה של כל הנוכחים סביב שולחן האוכל בסלון, שמשמש לעיתים גם שולחן הפעילויות והמשחקים, וגם סביב השולחן הממוקם בסיפון העליון.

עם הספינה מקבלים גם תיק המכיל:

 • סט מפות מדויק ומלא של כל המסלולים האפשריים, מנקודת היציאה בכיוון נקודת היעד. המפות מכילות את כל המידע הנדרש בגין תוואי השייט, שעות פתיחה של גשרים ושל לוקים, מקומות עגינה מותרים ומידע תיירותי על כל העיירות שבדרך.


המלצות של נטע באשר להתארגנות לקראת קבלת הספינה

ההמלצות שקבלנו מנטע בכל התחומים באשר להתארגנות בספינה, אופן קבלת הספינה ובאשר לציוד נוסף שיש להביא, היו מועילות ושימושיות:

 • אריזה בתיקים רכים
 • חומרי ניקוי למטבח
 • מגבות רחצה רזרביות (ורצוי כאלו שכבר לא חוזרות הביתה)
 • אם יש ילדים בגיל מתאים - בריכה מתנפחת לימים חמים
 • רשימת בדיקה לעת קבלת הספינה
 • סלים לקניות
 • ועוד ועוד

מזג האויר:

מזג האוויר היה יבש, למעט יום אחד שבו ירד גשם. למזלנו הגשם ירד בערב כשכבר היינו ספונים בספינה ולא תוך כדי השייט.

בבקרים ובערבים היה קר בכל ימי המסע כולל הימים השימשיים.

הימים עצמם היו קרירים ונעימים למעט יום אחד שבו היתה שמש חזקה וקייצית. למרות שפתחנו ביום זה בריכה על הסיפון - יום זה לימד אותנו שללא כל ספק אנחנו מעדיפים את הקרירות.

 

המסלול הכללי:

מסטרנד הורסט (Strand Horst) שמזרחית לאמסטרדאם צפונה
עד וודסנד (Woudsend) (כיוון אחד)

כל העיירות שחלפנו על פניהן, או חנינו בהן, או שרק עצרנו בהן לטיול רגלי קצר היו עיירות קטנות, יפות ונעימות לטיול שכזה. כאלו שתוך שעה וחצי עד שעתיים ניתן לחצות אותן לאורך ולרוחב...

העיירות דומות זו לזו במבנה ובסגנון הבניה, כך שלא כל כך חשוב היכן מתבצעת העצירה הן לשיטוט והן לחניית הלילה.

בכל אחת מהעיירות יש אזור עתיק שבדרך כלל גם מוקף בחומה עם צריחים בולטים של כנסיות ומגדלים.

המסעדות ובתי הקפה נסגרו בשעה מוקדמת.

כבר בשעות מוקדמות של אחה"צ, למרות שהחושך ירד מאוחר יחסית, כמעט ולא נראה איש ברחוב, וזאת למרות שהמרינות ברובן היו מלאות בספינות שחונות בהן.

בתכנון הטיול קבענו מראש עצירות ב:

הרדרוויק: הדולפינריום ופארק וואליבי
חיטהורן: הונציה של הולנד
סנייק: עיירה תוססת ויפה שהיוותה גם הפתעה נעימה וניגוד לעיירות המנומנמות שחלפנו על פניהן בדרך.
וודסנד: בלילה האחרון במקום החזרת הספינה.

 

חניות לילה:

לילות 1 ו-2 -הרדרוויק (2 לילות) (harderwijk)
לילה 3 - קמפן (kampen)
לילה 4 - וולנהובה (vollenhove)
לילה 5 - אי שם באמצע שום מקום אחרי אוסנזיל(ossenzijl) לכיוון סנייק (sneek)
לילה 6 - סנייק (sneek)
לילה 7 - וודסנד(woudsend)

מכונה למילוי המים וריקון השירותיםמרינות:

 • במרינות ניתן להצטייד במים, חשמל 220V, ולרוקן את מיכל השירותים.
 • היתרון של חניה במרינה הוא בשירותים הניתנים בה. (אם יש צורך בהם באותו הרגע). והעובדה שהשייטים בספינות השכנות מגיעים, כמעט תמיד, לעזור בחיבור הספינה לרציף.
 • חניה במרינה למשך הלילה כרוכה בתשלום. המחיר משתנה ממרינה למרינה ותלוי בגודל הספינה ובכמות האנשים שעליה.
 • ככל שמצפינים מחירי החנייה עולים
 • חניה במרינה שלא למשך הלילה – אינה כרוכה בתשלום
 • חניה במקום מסומן כמותר לחניה, שאינו במרינה, אינה כרוכה בתשלום

 

תכנית המסע והעצירות שבדרך:

בכל ערב היינו מקיימים כינוס בוגרים ומחליטים על המסלול והפעילויות של היום למחרת, על נקודת היעד של תחנת הלינה הבאה, ובהתאם לכך גם על שעת היציאה בבוקר.

בדרך כלל היינו יוצאים בסביבות 07:30 - 08:00. שניים מהבוגרים היו עולים לסיפון העליון לניתוק הספינה מהרציף ולהתחלת השייט. יתר המשתתפים היו משכימים בזמנם הפנוי, מכינים ומתארגנים לארוחת הבוקר.

פעילות יומית כללה בדרך כלל שייט עד לנקודת העצירה המתוכננת הראשונה, ביקור בה, המשך שיוט עד למקום לינת הלילה, ביקור בו והתארגנות להמשך בילוי הערב אם בספינה או מחוצה לה.

העצירות נקבעו על פי התכנון היומי ובהתאם לזמן ולהתקדמות במסלול.

 

הדולפינריום בהרדרוויקהרדרוויק (harderwijk)

ביום קבלת הספינה הפלגנו עד הרדרוויק (Harderwijk). הפלגה של לא יותר משעה. יצאנו מאמסטרדם מצוידים במזון גולמי לארוחה חמה אחת לפחות וכמובן לשתים-שלוש ארוחות בוקר.

חנינו ממול לדולפינריום במרינה הצמודה אליו. המקום היחיד שהיה פנוי בשעת ההגעה, שמטבע הדברים לא היתה מוקדמת. במזל מצאנו במרינה מסעדה פתוחה שהסכימה לקבל כמות כזו של אנשים בשעת הערב ה"מאוחרת"של 20:00....

פארק וואליבילמחרת התפצלנו (מה התגלה כנבון ביותר): ה"צעירים" מדור 2 וה"בוגרת" מדור 3 פנו לפארק וואליבי (נסיעה של כ- 40 דקות בתחבורה ציבורית ממקום החניה). הצעירים מדור 3 עם הבוגרים מדור 2 ודור 1 פנו לדולפינאריום (הליכה של כ- 20 דקות ברגל או נסיעה של כ-5 דקות ברכבת ילדים)

מכיוון שהתכונה הבולטת במשפחתנו היא ניצול מירבי של הזמן שעומד לרשותנו בכל אתר ובכל עת - ידענו שהחבורה שנסעה לוואליבי תחזור כשעה אחרי סגירת האתר, כלומר בערך בשבע בערב. שעה שאינה מתאימה להמשך הפלגה. לא טעינו! ולכן מראש קבענו יומיים לינה במקום זה. את ארוחת הערב באותו יום כבר אכלנו בספינה. כאמור היא מצוידת בכל הכלים הנדרשים לעשות זאת.

 

אלבורג (elburg)

בקצה המרוחק מהמרינה של הרחוב הראשי, נמצא מרכול ענק. ניצלנו כמובן את האופניים על מנת להצטייד במרכול מכל הטוב שהוא מציע. העיירה נחמדה לשיטוט קליל ולחילוץ עצמות. בעיירה אזכור יהודי במוזיאון קטן ובכתובת עברית על קיר שהיה פעם כניסה לבית כנסת.

החיים הטובים והשלווים בהולנדקמפן (kampen)

המרינה ממוקמת בקצה העיירה. קו השמים של העיירה הנשקף מהמרינה יפה להפליא, עם מגדלים וכנסיות בנויים מאבן בריק אדומה. העיירה עצמה ירוקה עם פארקים ופינות חי. עיירה זעירה אי שם, באמצע שום מקום, צמודה למסלולי אופניים.

בעיירה אתר הנצחה למטוס שנפל שם במלחמת העולם השניה. הטייס שלא רצה להפיל את המטוס על בתי העיירה כיוון אותו לנפילה במים. הוא כמובן נהרג והאתר שם הוא לזכרו. ניצלנו את העצירה לטיול אופנים בין שדות המרעה הירוקים המפורסמים של הולנד

וולנהובה (vollenhove)

עצירה ספונטנית שנבחרה על פי יופי המרינה ויפי חומות העיר שנראו למרחוק. גם בעיירה זו פארקים וגנים יפים. אחד הגנים בנוי כמבוך.

חיטהורן (giethorn)

בעיירה זו מקובל לשכור סירת משוטים ולשייט בעזרתה בפלגים הצרים שבין בתיה, או להצטרף לטיול מאורגן בספינת תיירים מתאימה. היות ואנחנו מגיעים משייט, טיילנו בה דווקא ברגל. נהנינו מפינות החמד ומהמיקומים המיוחדים של בתיה בין פלגי המים.

אוסנזיל (Ossenzil)

חנינו מחוץ לעיירה וקיימנו כאן את ארוחת החג. שלוות אלוהים...לקראת יום כיפור. אי שם באמצע שום מקום ליד תחנת רוח לניצול מזג האוויר הנעים והחמים שהיה באותו יום. יש מקומות עצירה כאלה לאורך כל הדרך. עצרנו כדי להראות לדור 3 מהי תחנת רוח ולספר, כמובן, סיפורים על מטרת הקמת תחנות אלו בהולנד. במקום היה כר דשא וספסלים שמהם ניתן לצפות בספינות החולפות. תדירות הספינות החולפות מנעה מאיתנו להיכנס ולהשתכשך במימי הנהר.

שעות פתיחה של אחת החנויות - אפילו בעיר תוססת כמו סנייקסנייק (sneek)

oכאמור עיירה תוססת ויפה שהחניה בה ממש בתוך הרחובות של העיר בצמוד לבתי המגורים שלה. המסעדות, בתי הקפה והפאבים פתוחים עד השעות הקטנות של הלילה ! דור 2 ניצל עובדה זו, לבילוי לילי באחד הפאבים המקומיים

איי (ijs)

עצירה מאולצת עקב הפסקת צהרים של מפעיל הגשר שבעיר. ניצלנו את העצירה לשיטוט בעיירה ושוב לטיול אופניים בכרי המרעה שמאחורי בתי העיירה. העצירה חיזקה את כוונתנו ללון בלילה האחרון בוודסנד, על מנת להגיע בזמן להחזרת הספינה ולא להיתקע עקב גשרים/לוקים סגורים מסיבה זו או אחרת

וודסנד

העיירה נעימה כמו יתר העיירות. בתיה נושקים לנהר וכך גם הכנסיה ותחנת הרוח הגדולה שבה. מראות נעימים. אפילו מנהל המרינה התלוצץ איתנו על הריקנות האנושית שברחובות... מתחקור קל הסתבר שזה לא בגלל שאנחנו על גבול עונת התיירות...

 

המלצות משלנו:

 • לבדוק היטב באתרי הרשת את שעות הפתיחה של אתרי הבילוי הרצויים שבדרך. השעות עשויות להשתנות בהתאם לתקופה בשנה. לתכנן את העצירות בהתאם. עשינו כך - תכננו את חניות הלילה בהתאם.
 • מומלץ לשכור אופנים. (לפחות לחלק מהמשתתפים). למי שאינו מיומן ברכיבה (גם ילדים בגילאים של טרם רכיבה עצמאית) - להתאמן ברכיבה לקראת הטיול. זה מכניס נופח נוסף וחוויתי לקראת ובזמן הטיול, במיוחד אם מבצעים עצירות מחוץ לעיירות ומנצלים יום או יותר לרכיבה במרחבים. הולנד מרושתת בשבילי רכיבה.
 • המרכולים הגדולים נמצאים בדר"כ בקצוות של העיירה ומרוחקים מהמרינות. נוח לנצל את האופנים לנשיאת הקנייה.
 • לא להתפתות ברכישת מטריה לסיפון נגד שמש בחברת השכרת הספינה. לקנות ברבע מהמחיר המוצע שם מטריה כזו בכל חנות של מוצרי קיט בכל עיר.
 • אם מדובר בקבוצה גדולה שכוללת גם ילדים ו/או שעות הגעה/יציאה לא קונבנציונאליות, מומלץ להשתמש בהסעות מאורגנות שניתן להזמינן מראש, למשל - חברת איזי ריידר של מירון. השירות ניתן מכל ולכל נקודות היציאה לשיט ומכל מקום בעיר והעלות אינה עולה על עלות של תחבורה ציבורית לכל השותפים. הנוחות שבכך אינה ניתנת להשוואה.
 • אם בהרכב המשתתפים יש ילדים שמשתעממים בקלות, שאינם יודעים להינות מהנוף המשתנה, מהגשרים הנפתחים, מהמעברים בלוקים, מהתנועה המתמדת של הסירה במים, מהשתתפות בהשטה, מעופות המים שחגים סביב הסירה, מהמפגשים עם כלי השייט החולפים, מהכנת הארוחות - כדאי לדאוג למשחקים ולשעשועים שאינם קשורים ישירות לשיט.
 • למרות שהיו בידינו אוסף שלם של כאלו - כמעט שלא נמצא להם שימוש.
 • כדאי להגיע לפחות יום אחד קודם ליום תחילת השיט. יום זה מאפשר התארגנות נוחה ורגועה יותר לקראת השייט עצמו.
 • הקונטיינר של המים שבספינה מספיק ליותר מיומיים לקבוצה כמו שלנו. כולל בישולים, שטיפות כלים ומקלחות יומיות לכולם. (שעון מיוחד מראה את מצב המים בספינה. הנחיות מתאימות ניתנות בעת קבלת הספינה)
 • בכל קבינה יש שקעים של 12V להטענת מכשירים חשמליים הדורשים טעינה (טלפונים ניידים, אייפד, מגברים, וכד'). כדאי לדאוג לתקעים מתאימים להטענה מ 12V כמו במכונית, וכן למפצלים מתאימים כאלו.

לראש הדף