ENGLISH
הרצליה: 09-9579390

השכרת יאכטה לשייט בגן עדן - איי קוסמוי, תאילנד

מאת רולי הוגן

מאי 2013בחודש מאי 2013 יצאנו לדרך: אמנון פרנק, יורי פלס, גדי גוטמן, מאיר וידל, שמוליק חזן, דני שטרן, ירוחם אלינוף, אמיל הוגן ואני רולי הוגן – הסקיפר, לשייט בקבוצת איי קוסמוי, חופשה ושייט מדהימים!!!!

 

קבוצת איי קו-סמוי כוללת את האיים העיקריים הבאים: קו-סמוי, קו-פנגן, קו-טאו, אנג-טונג וכמובן עוד עשרות רבות של איים קטנים יותר, רובם לא מיושבים כלל.

היאכטה: שכרנו מ"תשוט" יאכטה קטמרן רובינסון של חברה דרום אפריקאית, שנרכשה ע"י חברת סנסייל, לשבועיים.

הבסיס של סנסייל בקו סמוי קרוב כ-10 דקות משדה התעופה, ליד פסל הבודהה הגדול בצד הצפון -מזרחי של האי, במרינה " PETCHERAT".

אבל אל תחפשו מרינה, כי לא תמצאו. "המרינה" למעשה מעגן באורך כ-100 מטרים, בתוך המפרץ והיאכטות עוגנות במפרץ, בעיקר על בוייה ומגיעים אליהם עם הדינגי.

מנהל התחנה, גיא הוא בחור בריטי, אשר עושה כמיטב יכולתו, אבל לא לצפות ליותר מידי. ב"מרינה" תפגשו בחור ישראלי בשם דין, שחי בתאילנד הרבה שנים עם בחורה מקומית והוא הבעלים של המבנה שמוביל למעגן וגם בעלים של 2 מלונות יפים במקום, שמח לעזור בכל דבר, קיבלנו ממנו הרבה מידע מועיל.

הטמפרטורה - חמה, כ-32-30 מעלות, לחות גבוהה, אבל זה ממש לא מפריע, יש בריזה טובה בערב ובלילה, במשך היום הרבה רחיצה בים, ולכן הטמפרטורה אינה מהווה בעיה ו/או מגבלה.

תקשורת - מאוד קל להיות בקשר מתאילנד (לא מכל האיים), ברוב המסעדות או בתי המלון יש WI-FI חופשי, ומומלץ לקחת מכשיר נייד נוסף ולהרכיב עליו סים מקומי, אני הסתדרתי עם סים מקומי, שטענתי בו שיחות ב-20 דולר, שהספיקו לי לשוחח חופשי ולשלוח עשרות מסרונים....

מים - יש מחסור חמור במים ולכן יש לחסוך מים בסירה, בטח לא להתקלח. שטפנו כלים במי ים, התקלחנו בחוף ויש המון אמצעים להתקלח במי ברז, בבריכות של מלונות (מקבלים אותנו בברכה, ללא כל חיוב), ואף לנצל את הגשם השוטף שיורד כל יום בשעות אחה"צ, לפרק זמן קצר, כדי לעשות מקלחת טובה על הסיפון, שווה את החוויה....

 

קו - סמוי

האי השלישי בגודלו בתאילנד. שטח האי 228 קמ"ר, אורך הכביש המקיף את האי הוא 50 ק"מ ומספר התושבים כ-70,000, רובם בודהיסטים. האי בנוי לתיירות וההרגשה בו נפלאה, אנשים אדיבים, מחייכים שמחים לעזור.

החווייה מתחילה בנחיתה בשדה התעופה של קו-סמוי, שדה הבנוי בין עצים ירוקים, גן פרחים ובריכות מים, הרגשה של משהו שונה מכל שדות התעופה שהכרנו עד היום.

 

שייט סביב קו-סמוי

הרוחות באזור הן בדר"כ דרום מערביות, לכן השייט הנוח הוא "מתחת לרוח" בצד המזרחי של האיים וכך עשינו.

בצד המזרחי נמצא חוף הים המזרחי של קו סמוי, בשם CHEWANG , על החוף המון מסעדות, כסאות נוח, מיטות טיפול למסג' מפנק, אופנועי – ים, בארים וכד'.

מאוד כיף לטייל שם, חוף הים נקי ורצועת חול לבן רחבה, המים מאוד רדודים, ומקבלים את הצבע הטורקיז.

בחלק הדרומי של קו סמוי יש קבוצת איים קטנים, לא מאוכלסים, מאוד מומלץ לעגון באי הגדול שבהם, יש שם מסעדה קטנה, בסגנון צרפתי ומספר בקתות ללינה. היזם הוא "בחור" צרפתי, העונה לכינוי "פאפא" אשר יזם את הבקתות ואת המסעדה בסגנון הצרפתי, פרט לו יש מסעדה נוספת, כ-100 מטר הליכה בשביל בשולי הים, מסעדה תאילנדית, שם הזמנו 2 דגי מקרל גדולים בתוספת נודלס וסלט, ואכלנו ארוחת מלכים. האי כולו ירוק וריק "ושומעים שם את השקט".

 

האי אנג - טונג

קבוצת איי אנג-טונג, המונה 42 איים, הינה שמורה ימית לאומית, כל האיים האלה אינם מיושבים, מכוסים ביערות גשם וחופים בתולים ופראיים. קבוצת איים אלה שונה מהאיים האחרים באזור, הם צומחים מתוך הים ומזדקרים גבוה לשמים בקירות גרניט תלולים.

איך שמגיעים למשרדי השמורה צריכים להצטייד באישורי כניסה בתשלום (200 באט לאדם ועוד 50 באט לסירה), אבל מאותו רגע נמצאים בגן עדן. האזור יפה, פראי, שקט.

חובה לטפס על ההר, טיפוס קשה בעזרת חבלים שנמתחים לאורך כל הטיפוס, עד לנקודה הנקראת VIEW POINT , שווה את המאמץ. תצפית על עשרות איים ירוקים סביב לנקודה זו לא ימחקו מהזיכרון .

בדרך שימו לב לקופים הרבים (מסוג לאנגור) הנמצאים סביבכם על העצים, ואוהבים להצטלם. בטוח שכדאי להביא להם כמה בננות, מתנה "לשיפור הצילום".

באי הסמוך יש טיפוס קל יותר מדרגות מסודרות, עד ללגונה הירוקה, החבויה בין ההרים, נוף מדהים.

הלגונה הינה מי-ים, וחיבור תת קרקעי בין הלגונה לבין הים ובגיאות היא מתמלאת במי-ים.

האיזור יפה לשייט "במבוך של איים" ומזכיר את המבוך של קבוצת איי קורנטי שבקרואטיה.

 

קו - טאו

האי הזה מפורסם בכל העולם באתרי השנירקול והצלילות.

עגנו בצד המזרחי של האי, במפרץ גדול ויפה, שם יש כמה מסעדות טובות, ואכלנו באחת מהן. בעל המסעדה בשם טינג, חביב ועוזר בכל דבר. הוא מילא לנו מים עם צינור ארוך מהמזח ועד לסירה שעגנה במפרץ, ארוחת הערב אצלו הייתה מצויינת.

נסענו איתו מהמפרץ הזה ל"עיר הגדולה" בשם AO MAE HAAD בצד המערבי של האי, רק בשביל הנסיעה כדאי לעשות זאת, מי שלא היה פעם ברכבת שדים בלונה-פארק, כדאי שינסה את הנסיעה בין העצים, דרך זרה, עליות וירידות תלולות, ממש חווייה. ב"עיר הגדולה" המון תיירים, המון מסעדות זולות וטעימות, מסג' חובה לחילוץ העצמות, חנויות מכל הסוגים והמינים, חגיגה.....

בפינה הצפון מערבית של קו טאו יש 2 איים קטנים, בשפל הם מחוברים ביניהם, זהו אי פרטי והעלייה עליו דורשת אישור, אבל יש המון סירות שמגיעות למפרץ בין 2 האיים לצלילות ושנירקול ודרושה תשומת לב רבה מאוד בתנועה עם הסירה, כי ממש מתחתיה יש קבוצות צוללים, ורק מהבועות ניתן לגלות את מיקומם....

 

קו - פנגן

האי קרוב מאוד לקו-סמוי , מרחק כ-6 מייל ביניהם. בצד המזרחי שלו, באמצע, יש דרך המובילה למפלים. הדרך היא כ-40-30 דקות הליכה, חובה לקחת מים לדרך.

המקום, בזכותו זכתה קו-פנגן לשם עולמי, זה המפרץ בפינה הדרום-מזרחית שלו "HAAD RIN" , שם נערכות מסיבות FULL MOON PARTY הידועות. אחת לחודש, כאשר היום בשיאו, נערכת מסיבה עם אלפי משתתפים, צעירות וצעירים, המגיעים לשם מכל מקום, וכל החוף הופך למסיבה ענקית. אלפי דליי פלסטיק עם בקבוקי משקה חריף (זול....) ומשקה קל, נמזגים לתוך הדלי, ועם קש ארוך שותים ושותים ולא מפסיקים. גם סמים יציעו לכם בכל פינה ובשפע. בסוף הערב, בסביבות 4:00 לפנות בוקר, תמצאו לא מעט צעירות וצעירים שרועים על החוף , ונגררים לחדרים ע"י החברים.

לא צריך לחכות ליום עם הירח המלא, כי כל לילה נערכת שם מסיבה כזאת, קצת פחות משתתפים, אבל האווירה מחשמלת והחווייה בלתי נשכחת. מי שיחליט, כמונו, לבלות את הלילה במפרץ, שישכח משינה... ה"בום-בום" דופק בראש עד לפנות בוקר. אבל שווה.


לראש הדף