ENGLISH
הרצליה: 09-9579390

הפלגה באיזור פרוסידה

מאת פילה יוציס

מאי 201022-29 מאי, 2010

משתתפים:
שיר שלומצי-סקיפר
גימפל אריה-סקיפר
יוציס פילה-סקיפרית
יוציס אסף
גור משה
גור ברברה

 

החלטנו להפליג השנה באיטליה. כל החבורה כבר נסעה במכונית את המסלול הנקרא rout no.1 באזור אמלפי, סורנטו ופוזיטנו, אבל לא הפלגנו בו. התחלנו לברר אודות האזור, וכמעט כולם לא ידעו למסור אינפורמציה. מעט לקוחות שהפליגו באזור נהנו מאד, אז החלטנו לנסות ולבדוק..... מה לא עושים למען לקוחות "תשוט"...

21.5.10 - יום שישי

טסנו לרומא, אסף ואני, בטיסת אל על ( ...למה רק לנו יוצא תמיד - לילה לבן ), הטיסה למשכימי קום. שלומצי טס בחברת אלאיטליה, אריה הגיע מהיאכטה שלו ביוון, גור וברברה הקדימו ובילו שלושה ימים ברומא.... למילוי מצברים. קבענו בשדה התעופה, גור הביא את האוטו מרומא, כי בשדה לא מצאנו מכונית.

בתחילה החלטנו לצאת ברכבת משדה התעופה למרכז רומא ומשם ברכבת לנאפולי, אבל המחיר היה גבוה. ניתן למצוא מגוון רחב של מחירים ברכבת החל מ-21 יורו לכוון ברכבת מאסף, ועד 99 יורו לרכבת אקספרס במחלקה הראשונה. המחירים הינם מהשדה לרומא, ומרומא לנאפולי. אח"כ צריך לקחת מונית למעבורת. כך שבחישוב לשישה איש, כולל רכב לטיול, היה יותר זול לשכור אוטו ולהשאיר אותו במרינה ב-Procida. שכרנו באוויס אוטו (פורד גלקסי), לשבעה (היה מעט מקום לתיקים) אבל האוטו מצויין. מחיר 1064 יורו ל-11 יום. ההחזרה של האוטו תתבצע בשדה התעופה (177 יורו לאדם כולל הטיול).

פגישה מרגשת בשדה, קפה נפלא, ויציאה לשלוש שעות של נסיעה ברכב. עצרנו להנאתנו בדרך, המטרה - להגיע למעבורת לפרוסידה.

המעבורות מנאפולי לפרוסידה יוצאות ממספר מקומות. אנחנו בחרנו (כי טעינו בדרך) ביציאה מ- pozzoli . עלינו על המעבורת של 16:30 . יש הרבה מאד חברות שיוצאות, בחרנו פשוט בראשונה. המחיר, ( כולל המחיר עבור העלאת האוטו) - 10 יורו לאדם. המעבורות יוצאות כל 10 דקות עד חצי שעה.

כעבור 30-40 דקות הגענו לנמל פרוסידה, ויצאנו למלון שהזמנו מהארץ, בשם Tonara . מלון 4 כוכבים (באיטליה בעלי המלון בוחרים כמה כוכבים לתת למלון שלהם) אבל המלון נחמד, החדרים נקיים. הוא נמצא בצד המערבי של האי במרינה חמודה מאד, רציפי עץ, ושקט נפלא. מרינה Cihiaiplella אליה הגענו בנסיעה בסימטאות צרות מאד-מאד. האי עצמו חמוד מאד, עברנו את כולו בדרך למלון. קיבלנו חדרים, המחיר 80 יורו לחדר כולל ארוחת בוקר נפלאה, הבעלים מאד סימפטיים.

בערב חזרנו ל- Porto המקום בו ניקח את היאכטה, לאכול במסעדה בשם Bordero על קו המים. מחיר לאדם 30 יורו כולל יין מקומי. הבשר (על הפנים) הדגים ומאכלי הים היו מצויינים.

חזרנו למלון הלומי יין ואל תשכחו את הסימטאות הצרות.

 

22.5.10 - יום שבת

ארוחת בוקר מצויינת במלון, אחריה יורדים למרינה והולכים ל-Sail Italia- החברה שמחזיקה את היאכטות של Sunsail ושל Mooring הצוות מקסים ומאד עוזר, אבל איטי להחריד. הם הציעו לנו upgread את היאכטה ל-Beneteau 50 , מה שהעלה את מצב הרוח ... בצהריים האיטלקים יוצאים להפסקת צהריים של שעתיים, אז נאלצנו גם ללכת לאכול.

ורק אז בשעה 16:00 קיבלנו את היאכטה מדומיניקו, איש מדהים עם המון סבלנות. כל מה שביקשנו קיבלנו. נפלא, אבל אי אפשר כבר לצאת...

יצאנו לסופר בשם Sisa הוא מצויין, היחיד עם מחירים טובים, קצת רחוק מהמרינה אבל הם מביאים את הקניה ליאכטה. קניה ראשונית למילוי היאכטה 255 יורו לשישה איש כולל כל היין והבירות. לא נורא יקר ביוון שילמנו יותר.

אין ביאכטה גפרורים ולהפתעתנו אין להשיג על האי גפרורים. למה? ככה. ואין להשיג רוטב סויה. צריך? כנראה שלא כי לא היה לנו כל ההפלגה.

האי קטן ומקסים, אנשים נעימים מאד, המסעדות טובות במחירים של 25-30 יורו לאדם כולל יין מקומי.

בפרוסידה יש מעגן (לא מרינה) ללילה - Cala s. Antonio מוגן מרוח צפונית, על החוף יש מסעדה שלוקחת בדינגי אליה.

אם יש רוח דרומית כדאי לעגון ב-Porto Veccio ליד המגדלור.

הרוח הרגילה היא צפונית מערבית - מיסטרל, אינה חזקה כמו בצרפת, בין 10-14 קשר, היא עולה אחר הצהריים בין השעות 15:00 ל-18:00. וגם אז היא איננה חזקה.

האוכל המקומי נקרא "ריצי דה מריה" קיפודי ים. לא ניסיתי, יש גבול למה שאני מוכנה לעשות למען תשוט...

 

23.5.10 - יום ראשון

את האוטו השארנו תמורת 10 יורו ליום בחניה ש-Sunsail סידרו לנו.

לפני היציאה חייבים להתקשר ל- Port בערוץ 6 ולבקש רשות לצאת. הם באים לשחרר את החבלים של המרינה.
מזג האויר - בערוץ 68 למי שמפליג צפונה ו-ערוץ 21 למי שמפליג דרומה.
אזור ההפלגה הוא East Tirana צריך להזהר ולא לשמוע על West Tirana.

יוצאים בשעה שבע בבוקר, ה- Bow thruster עושה עבודה נפלאה, אנחנו בדרכנו ל-Amalfi (החלטנו לצאת הכי דרומה, מאחר וידענו שמזג האויר עומד להשתנות לרעה ביום רביעי ). אין רוח - משהו בסדר גודל של 5-8 קשרים, מנסים להרים מפרשים, אבל שומעים את הרוח . צוחקת. מחכים לרוח, נעזרים בוינץ חשמלי להרמת המפרשים. החיים הטובים.

הפלגנו 50 מייל בערך ב-6 שעות. עצרנו לצילומים של פוזיטנו מהים - מדהים. הגענו לאמלפי . המליצו לנו לפנות לבחור שסנסייל הציעו, אבל הגיע אלינו בחור חמוד בשם Giulio ואחיו בשם Antoniio Y טלפון 0039-3394224484 והציעו לנו עגינה יותר נוחה משל סנסייל לכן הסכמנו.

שילמנו 65 יורו ללילה במרינה, היא חמודה אבל קטנה, אין שרותים ומקלחות, האתר שלהם הוא www.pontilecoppola.it יש חשמל ומים.

התארגנו לשנת צהריים ויצאנו לטיול באמלפי, עיר מקסימה עם סימטאות צרות, כנסייה וחנויות תיירים, ארוחת ערב במסעדה la da maria מסעדה מצויינת ליד הכנסייה, אכלנו בה פעמיים. בלילה הראשון שילמנו כ 35 יורו לאדם. ובפעם השניה היינו יותר ברורים ושילמנו רק 20 יורו לאדם.

לילה על הסיפון. צחוקים, יין.

 

24.5.10 - יום שני

מזג האויר אמור להיות טוב, אכלנו ארוחת בוקר מדהימה (הסופר יקר להחריד - לא לקנות מצרכים באמלפי) יצאנו להפלגה של שעה וחצי לפוזיטנו, לקחנו בויה שעולה 20 יורו כולל הסעות לחוף וחזרה. טיילנו בסימטאות שתינו קפה במרפסת על הנוף, הרחובות תלולים, עם מדרגות, חנויות תיירים. העיר הרבה יותר מפוארת מאמלפי. הרבה יותר מעייפת.

חזרנו עייפים ליאכטה לארוחת צהריים. שלומצי ואריה הכינו את הארוחה. אבל בעיה - כל הזמן, נכנסו ויצאו אוניות וסירות תיירים ומצאנו את עצמנו מיטלטלים כל הזמן.

החלטנו לא להשאר כאן ללילה, אלא לחזור ל- אמלפי. לאותה מרינה ולאותה מסעדה. טלפון לג'וליו ויש מקום במרינה .

מומלץ למי שנשאר באמלפי לקחת אוטובוס תיירים ולעלות למעלה לעיירה מקסימה בשם Ravello . אנחנו הגענו אליה באוטו, בטיול ההמשך.

 

25.5.10 יום שלישי

יוצאים בבוקר מוקדם ל-Capri. דברנו עם המרינה של Capri בערב, והם אמרו שבגלל ה - Rolex Cup אין מקום, אבל החלטנו לצאת ולראות מה קורה.

ניתן לעצור בדרך ב- Nerano על עוגן או בויה. יש הרבה מסעדות על החוף ויש להם פסטה מיוחדת עם קישואים.

לאחר שעתיים הפלגה במזג אויר מעונן הגענו למרינה בקפרי (בדרך עוברים ליד בויות צהובות שמסמנות אזור אשר אסור להתקרב אליו. משאירים את הבויות הצהובות –בפנים.) היה מקום תמורת 200 יורו ללילה.
ניתן גם לעגון במרינה פיקולה (Marina Piccola) המוגנת ממיסטרל, אבל לא מדרומית. אנחנו ציפינו לדרומית..... ניתן לעגון בחוץ, ליד המרינה, אבל המקומות היו תפוסים. ניתן לעגון במרינה שממול ולעבור במעבורת. לפי חשבוננו, לשישה איש היה יוצא יותר יקר, ולכן החלטנו להתפנק ולעגון במרינה בקפרי. יש שרותים ומקלחות, חשמל ומים.

עגנו ומיד יצאנו לאתר התיירות מספר אחד שלהם – המערה הכחולה.

העצה היחידה שיש לי לכולכם היא לוותר על המערה. אבל אם כן החלטתם לעשות כמוני, ולצאת לסבול במערה, השעה הטובה ביותר היא 13:00. שטים בסירת דייג פתוחה ללא כיסוי לצל, עד למערה. (עלות- 11 יורו לאדם). מגיעים ומחכים שעה בתור כדי לעבור לסירות קטנות של משוטים (ומשלמים עוד 11.5 יורו לאדם). הסיור לוקח 3 דקות בפנים, ומיד יוצאים. (כן, המערה הכחולה בקוסטלו יותר יפה). חזרנו לספינה וממנה למרינה. שתינו קפה, ועלינו בפוני קולר לקפרי העיר. ( כרטיס 1.5 יורו לאדם לכוון). האמת - העליה מדהימה, והנוף נפלא, והעיירה נחמדה מאד, סימטאות לתיירים עם חנויות קטנות, אכלנו פיצה על מרפסת שמשקיפה על נוף, (מלכודת תיירים ונכנסנו אליה בעיניים פקוחות ) המחיר כולל את הנוף. הפיצה טובה ועלותה 25 יורו לאדם.
עולים באוטובוס הצהוב ( 1.5 יורו לאדם) ומגיעים ל-Anacapri . חלקנו בחרו ללכת לבית של אכסל מונתה, (חווילת סן-מיקלה), לסיור בבית לגורילים וגימפל, (הם חוזרים מלאי התפעלות ). אנחנו ,השאר, בוחרים להסתכל על הנוף המדהים ולטייל בסימטאות. לא הספקנו לעלות להר ( Monte Solaro) כי הכל ב-Ancapri נסגר ב17:30. ירדנו למרינה, הפעם ארוחת ערב ביאכטה. למי שרוצה מסעדה - יש על הרציף מסעדה מצויינת בשם Paolino.

הערה: ניתן להגיע עם היאכטה למערה אבל יש לחכות בתור, אין עגינה ומאד צפוף שם, ניתן לשחות פנימה למערה רק אחרי 17:00, אבל אסור להכנס עם הדינגי.

 

26.5.10 יום רביעי

קמים בעצלתיים. גורילים ושלומצי עולים ל-Anacapri ל-Monte Solaro , עליה ברכבל עם כסאות תלויים, אנחנו כבר היינו שם. אריה ואני עולים לעשות קניות בקפרי העיר. הם חוזרים ומסכימים עם אסף שזה המקום הכי יפה בעולם.

בצהריים יוצאים לים ויש רוח נחמדה למפרשים. במרינה היתה רוח של 25 קשר ואילו בים ירדה ל-10-8 קשר. הפלגנו במפרשים ל-Sorento. יש שם כמה מרינות. לנו המליצו על החדשה - מרינה דה סורנטו 120 יורו ללילה, יש חשמל ויש מים, אין שרותים ומקלחות. ניתן להשאיר את היאכטה בלי פחד. היא מרוחקת מהעיר העתיקה.

לעיר העתיקה צריך מונית, או הליכה של חצי שעה. חם במרינה, ולכן בשש וחצי לקחנו מונית, 25 יורו (מונית לשישה איש) לעיר העתיקה. עיר יפהפיה, סימטאות ציוריות, חנויות קטנות לתיירים, נוף נפלא. אכלנו ב-בוגנוויליה שזו גלידריה ומסעדה, אוכל בינוני מאד וזול.מונית חזרה - 35 יורו.

לעגינה שילמנו 100 יורו בלבד.

27.5.10 יום חמישי

יצאנו מוקדם, בשעה 07:00 לרוח נהדרת ומפרשים, שעתיים הפלגה וארוחת בוקר טובה בים ובשעה 11:00 הגענו ל-Procida, להוריד את הגורילים, כדי שיקחו את האוטו ויעברו במעבורת לאיסקיה (Ischia). השאר, יוצאים להפלגה נפלאה במפרשים ל-Ischia . רוח טובה, הטיה קלה, וכעבור שעה מגיעים לעגינה באיסקיה. מזהים את המרינה לפי כניסת המעבורות, הכניסה יחסית צרה - לשים לב !

נכנסנו ל port ischia. מיד מצד שמאל, יש מרינה ובה מזחים עם חשמל ומים + מקלחות ושרותים מצויינים במבנה המרינה. העגינה היתה זולה יחסית - 80 יורו ללילה ( אחרי ויכוח קל). יש אפשרות לעגון, כמעט ללא תשלום, ירכתיים לדוק של העיר, אם יש מקום.

חשוב לדעת: המעבורות מגיעות למרינה ופרט לשעות 04:00-02:00 בלילה, הן מפליגות כל הזמן.

על הרציף מסעדות שבאחת מהן אכלנו, היה יקר ולא טעים. טיילנו בעיר עם האוטו. האי ידוע בזכות תבשיל השפנים שלו. יש מסעדות המתמחות בתבשיל זה, אבל צריך להזמין אותו מראש כי לוקח שעתיים להכין. וכן ידוע במים המינרלים שלו, בכל מקום יש מעיינות. חלקם הגדול בתשלום.

העיר מחולקת לשני חלקים. יצאנו מהמרינה דרומה, למבצר היושב על המים, וגשר מחבר אותו ליבשת. טיילנו בעיירה. סימטאות-מדרחוב בשפע. מסעדות ובתי קפה.

העיירה הראשית באיסקיה מאד נעימה. מישלן נותן לאי שלושה כוכבים, כמו לקפרי. במקום להפליג החלטנו לטייל באוטו.

28.5.10 - יום שישי

מטיילים עם האוטו ומקיפים את האי. מגיעים בדרום האי למרינה מדהימה - San Tangelo . מרינה רומנטית ונחמדה, מערבה למקום יש מעיינות מים מינרלים חינם לכולם, כל השאר בתשלום.

ניתן לעגון ליד המבצר ולטייל בו, ניתן גם לעגון ללילה באזור במקום להכנס למרינה. בערב הלכנו לאכול שפן Coniglio במסעדה המיוחדת שהזמנו מראש מחיר 25 יורו לאדם, אבל צריך מונית להגיע מהעיר. (לשפן טעם של עוף - למי שכמוני, לא ידע ...)

29.5.10 - שבת

יוצאים מוקדם בבוקר להחזיר את היאכטה. החברה הסכימה שנחזור בשבת, אבל ביקשו שנהיה במרינה עד שמונה בבוקר, ואכן יצאנו בזמן והגענו למרינה. היתה רוח נהדרת אבל מיהרנו. נקשרנו לדלק, ואז הסתבר שהדלק נפתח רק ב- 9:30 . צלצלנו לחברה והם ביקשו שנחכה ונמלא את הדלק.

זהו, נגמרה עוד הפלגה עם טעם של עוד.

התארגנות קצרה ואנו שוב על האוטו בדרכנו למעבורת, עוברים לנאפולי, אחרי כל מה ששמענו על הגניבות בעיר החלטנו להגיע למלון, להניח את התיקים ולצאת לטיול בעיר.

בחרנו במלון משפחתי חמוד מאד Hotel Villa Ranieri . ממוקם קרוב מאד לאוטובוס, או הליכה רגלית של רבע שעה ואנחנו במרכז העיר התיירותית. הטלפון של המלון 00-39-081-7416308 המחיר 110 יורו לחדר זוגי כולל ארוחת בוקר במרפסת נפלאה. חדרים מרווחים ונקיים, ממוזגים, המלון מכריז על 4 כוכבים. איטלקיים. www.hotelvillaranieri.com

טיילנו, אכלנו בפיצריה ידועה במרכז העיר, בחרנו אותה על פי התור. היתה טובה. השתמשנו באוטובוס מאחר ואין חניה כמעט בכל מקום תיירותי, המקומיים הזהירו אותנו מגנבים. ההרגשה היתה מאד בטוחה, גם ביום וגם בלילה.

30.5.10 - יום ראשון

קמים מוקדם, המטרה לעלות על ההר ווזוב, מגיעים לשם באמצעות הgps ועולים. העליה לא קלה, אבל שווה, הנוף מדהים. פעם היה רכבל, אבל הוא נשרף מהלבה. כדאי לקחת מקל הליכה, הוא לא עולה כסף ומאד נוח. העליה תלולה וארוכה, כחצי שעה. מגיעים ללוע של הר הגעש. לשמחתנו הוא לא פעיל.

יורדים ונוסעים לעיר פומפיי. יש להגיע לפני השעה 15:30 אחרת לא נותנים להכנס, השעה משתנה בהתאם לעונה. אכלנו במסעדה הכי טובה מכל אלה שאכלנו בהן - Todisco, piazza schettini 19 המיוחד בה, שהיא מסעדה של מקומיים. היא מציעה מבחר מאכלים, כ"א לוקח מגש ולפי מה שלוקחים - משלמים. היה מעולה. איננה מיועדת לתיירים, רק למקומיים.

פומפיי מצריכה לפחות שעתיים הליכה. כניסה 15 יורו. הייתי לפני שנים באתר והוא היה מרגש, עכשיו זה הרבה פחות נחמד, אבל משופץ יותר, כמעט ואין גוויות (שהיו למכביר) אבל עדיין מרגש לטייל בסמטאות ולדמיין.

חוזרים לנאפולי למלון, עייפים אחרי יום ארוך..... אחרי הליכה קלה ברגל מצאנו מסעדה קטנה, פינקנו את עצמנו ולישון.

31.5.10 - יום שני

יצאנו למחרת והזמנו מלון בMinori- . המלון: Hotel Santa Lucia מקסים, ותמורת 80 יורו ללילה לזוג, כולל ארוחת בוקר, נהנינו מאד. יצאנו אל הכביש המפורסם לאורך הים ונהנינו, מזג האויר הלך והאפיר והיתה תחושה של סופה איומה שיושבת עלינו. משהו קצת סוריאליסטי..... טיפטף גשם.....

הגענו, התמקמנו ועלינו לRavello- העליה היתה מוזרה, הלכנו ונכנסנו לתוך עננים , גם בעיירה נשמנו עננים. טיילנו והחלטנו לעלות למחרת כשמזג האויר ישתפר, ידענו שהנוף נפלא... ואכן אחרי ארוחת ערב במסעדה מצויינת, ושינה טובה, ארזנו,

1.6.10 - יום שלישי

עלינו שוב, ל-Ravello ואכן הנוף הצדיק את כל מה שחשבנו שיהיה.

חמש שעות נסיעה על האוטוסטראדה. מטוס אל על לקח אותנו שוב הביתה.

ושוב הסתיימה הפלגה באחד האזורים היפים. וכבר מחכים להפלגה הבאה... אולי שוב באיטליה באותו מקום לכוון אחר.

מסקנות:

האזור: מאד נוח להפלגה לכולם, כולל ילדים. אני ממליצה בחום. ניתן לצאת מכמה מקומות באזור, בהתאם לחברות השונות. מחירי היאכטה זהים לכל המחירים באירופה.

העגינות: אין כמעט מפרצים, החוף מצוקי , לכן העגינות הן או במרינות או על בויות.

מחירים: העגינות במרינות אינן זולות, יש צורך במשא ומתן קליל. העגינה על בויה זולה.

המחיה: מניסיוני המחירים היום בכל אזורי ההפלגה זהים פחות או יותר. 30-20 יורו לאדם במסעדות. דוקא באיטליה קל יותר אם אוכלים פיצות וספגטים בלבד.... תאמינו לי זה לא עונש.חוץ מאשר למשקל.

זמן ההפלגה: ישנם מסלולים לשבוע או שבועיים. מסלול של שבוע דרומה או הפלגה של שבוע לצפון מערב לעוד איים נוספים.

המטבע: יורו

עונה: מאפריל עד אמצע –סוף אוקטובר.

הגעה: טיסה לרומא ומרומא לנאפולי, או טיסה לרומא והמשך ברכבת, או המשך באוטו.

 

פילה יוציס היתה מנהלת מחלקת השכרת יאכטות ב"תשוט"

 


לראש הדף