ENGLISH
הרצליה: 09-9579390

הפלגה באיים הסרוניים

מאת דרור ברזילי

ספטמבר 2004מסלול הפלגה-ספטמבר 2004
חברי הצוות: ורדה ודרור ברזילי, יוסי בן אלטבט.
 

יום שבת:
אתונה(מרינה קלמקי) - אגינה (Aegina)

למגיעים בטיסת אולימפיק מהארץ, זמן ההגעה המוקדם מאפשר עם קצת מאמץ לצאת מהמרינה לים כבר באותו יום, בצהריים.

מומלץ לנסות ולהפליג כבר באותו יום מפני שמזג האוויר אינו וודאי ועשוי להשתנות (כפי שניתן לראות בהמשך). אם הגעתם בסוף השבוע (כמקובל בצ'רטרים) יש ליציאה המוקדמת יתרון נוסף בכך שתקדימו את יתר בעלי היאכטות, דבר שיקל על מציאת מקומות עגינה בהמשך.

המרחק אתונה - אגינה קצר וניתן להפלגה בתוך שעתיים - שלוש, ותנאי הים באזור בדרך כלל טובים.

באגינה המרינה צפופה למדי, זו מרינה קטנה והיא משרתת אתונאים רבים היוצאים למקום בחופשת סוף השבוע שלהם. אולם ביוון התנהג כיווני.... (חניה כפולה ). האי נחמד מאוד אולם עם נוכחות גבוהה של תיירים, תיירות פנים וחוץ כאחד. טברנות רבות על קו המים ומעבר לו, וזה בהחלט מצדיק טיול רגלי במקום.

 

יום ראשון: אגינה - פורוס (Poros)

בבוקר מומלץ לקחת מונית לסיור קצר באי (כשעתיים ). מתחילים במקדש יוני עתיק בשם מקדש אפיאה (AFIEA ) הממוקם על פסגת ההר. המקדש נבנה במאה השישית לפני הספירה, ונשמר בצורתו המרשימה עד היום. במקום תצפית יפה על האיזור.

בהמשך ממשיכים עם המונית המחכה לנו, למנזר איוס נקטריוס עם הכנסיה הצמודה אליו .

יוצאים לכוון פורוס. מהנמל לכוון פורוס דרומה, יש לשים לב לעומק המים. בנתיב המקובל יש שרטונים רבים (חלקם מסומנים ע"י מצופים ). ההפלגה בדרך כלל ברוחות צפוניות שמשמעותן הפלגה בגביות כל הדרך. אין לטעות במזג האוויר הנוח, הוא עשוי להשתנות במהירות, במיוחד לאור העובדה שההפלגה היא לכוון הים הפתוח (הים האגאי שמזג האויר בו אינו יציב, ובמהירות אתה יכול למצוא את עצמך על סף אובדן שליטה על הסירה. ולכן יש לשמור כאמור על עירנות מרובה.

מומלץ לעגון בפורוס במעגן הפנימי יותר (הדרומי). אם מחליטים בכל זאת לעגון במעגן הראשון הנראה לעין, יש לקחת בחשבון שברוחות הצפוניות הנושבות כאן לעיתים תכופות, הסירה תיטלטל בלילה. כאמור, מיד אחרי המעגן הראשון הנגלה לעין יש מעגן נוסף והוא מומלץ יותר.

פורוס הוא אי קסום עם תנועת מעבורות לאיים סביב. יש לשים לב לעומק המים בכניסה למעגן. המים רדודים מאוד ויש לשמור על נתיב הפלגה קרוב ככל האפשר לאי פורוס, ורחוק ככל האפשר מחצי האי פולופונס.

 

יום שני: פורוס - הידרה (Hydra)

תחזית מזג האויר מציינת רוחות חזקות מאוד (כ 30 קשר, הים 7-8 בופור) מחליטים לא להפליג, אולם לא לוותר על הידרה. לוקחים מעבורת גדולה (הקטנות ביטלו את ההפלגות באותו יום ) ומפליגים להידרה. ההחלטה התבררה כנכונה. הים בדרך קשה מאוד. הידרה היא עוד מקום נפלא שהליכה רגלית בו מקצה לקצה מאפשרת לך להתרשם ולספוג את האוירה שבו. המסלול לאורך הנמל יפה במיוחד והוא מוביל לתצפית מרשימה על המפרץ.

בנוסף, מומלץ לטייל רגלית לכוון KMINA, שהוא כפר דייגים באי. ההליכה היא במעלה ההר בנוף מדהים, בשביל סלול היוצא מהנמל של הידרה.

מבררים מתי המעבורת האחרונה לפורוס, ומתברר שיש שינוי בלוחות הזמנים...החברה המקומית מבטלת חלק מההפלגות שנותרו (מזג האויר הולך ומחמיר), אולם אנו מקדימים ויוצאים מהאי חזרה לפורוס.

 

יום שלישי: האמפיתיאטרון באפידאורוס

תחזית מזג האוויר אינה מעודדת. צפוי המשך הרוחות החזקות והים הגבוה. מחליטים לא להפליג, החלטה שהתבררה כנכונה (כולם נשארים....). מחליטים לטייל היום ברכב !

לוקחים מפורוס Water-Taxi לעיר הסמוכה GALATAS הנמצאת בחצי האי פלופונס במרחק של כמה מאות מטרים מפורוס. שוכרים במקום רכב לכל היום. היעד : אפידאורוס ( Epidaurus ) - אמפיתיאטרון עתיק ומשומר מהתקופה העתיקה, עם אקוסטיקה מופלאה. מקום מרשים ומומלץ!!

משם ממשיכים ברכב לעיר בשם נפליאון ,שהיתה בירתה הראשונה של יוון העצמאית .עיר שנבנתה בתקופה הווניציאנית בעלת אופי וסגנון איטלקי. במפרץ יש אי עם מבצר אליו מגיעים עם סירה מקומית. מומלץ לעשות טיול רגלי בסמטאות העיר, המקום מזכיר עיירות באיטליה .משם נוסעים למבצר הנמצא על הר בכניסה לעיר וחולש על האיזור כולו. תצפית נהדרת מהמבצר על המפרץ והעיר כולה. חזרה ברכב ל- GALANTI ומשם בסירה חזרה לפורוס.

 

יום רביעי: פורוס - ארמיוני

היציאה מפורוס דרומה לכוון ארמיוני, בצמוד לפורוס האי ובמרחק מקסימלי מהפולופונס, עקב שרטונים ובעיות עומק. יש לעקוב אחר העומק בזהירות !!

בהגעה לארמיוני יש לדעת שלמעשה במקום יש שני מעגנים : האחד - ארמיוני שהוא מעגן קטן עם הגנה טובה. לעוגנים במקום מומלץ ללכת רגלית ולחצות את הגבעה ואז מגיעים לעיירה חמודה בשם :ORMOS KAPARI . ההליכה יכולה להיות גם לאורך המפרץ (צמוד לחורשה) . במקום טברנות ובתי קפה רבים הנמצאים לאורך המפרץ . הכביש עולה מהמפרץ ומאפשר להולכים רגלית לצפות בנוף המיוחד במקום.

לחילופין ניתן לנסות ולעגון ישירות במעגן של ORMOS KAPARI (או בשמו המקומי מנדרקי) , שהוא המפרץ הבא מיד אחרי ארמיוני, דרומית לבאים מכוון פורוס.

 

יום חמישי: ארמיוני – וואטי
(הנמצא בחצי האי METHANA )

מפליגים צפונה. עוברים בשנית במפרץ פורוס, חניית ביניים לצהריים ולשחיה ב RUSSIAN BAY הנמצא צפונית לפורוס, מפרץ קסום עם מקום עגינה טוב ושקט, ומגיעים לוואטי. מקום קטן ונחמד. מרינה קטנה מאוד. מומלץ לעשות טיול רגלי לכוון העיירה. בדרך ניתן לעצור לשחיה, בחופים מסודרים. במקום בתי קפה וטברנות שבהם ניתן לעצור להתרעננות , ובמרינה יש מספר טברנות נחמדות שבהם ניתן לבלות בערב.

 

יום שישי: וואטי-אתונה(קלמקי)

בדרך לאתונה מוואטי ניתן לתכנן עצירה בפרדיקה, שהיא כפר דייגים באי אגינה. המקום קטן ונחמד וניתן לאכול צהריים באחת ממסעדות הדגים הרבות שבמרינה. מומלץ.

בהמשך, הפלגה ישירה לאתונה, החזרת הסירה, ועוד באותו ערב ניתן להספיק לטיסת הערב חזרה לישראל.

חזרנו לארץ עייפים אך מאוד מאוד מרוצים !!!!!!!

 

מסעדות מומלצות :

  • קלמקי: ווסיליס, טברנה הנמצאת מעבר לכביש הראשי של המרינה באתונה.
  • פורוס: TAVERNA KAAVOLOS , טברנה מקומית הנמצאת בסימטאות מאחורי בית הקולנוע .
    PlATANOS, טברנה מקומית על הגבעה ST/GEOGES SQUARE (שילוב של קצב וטברנה ) אוכלמצוין !! נמצאת מעל המרינה השניה במרחק הליכה, בככר ליד עץ האלון.
  • ארמיוני: טברנה KAVOS מקום עם תצפית יפה על המפרץ.
  • הידרה: טברנה מקסימה הצופה על מעגן הדייגים של KMINA , KODYLENIA"S TAVERNA מהמקום תצפית יפה גם על הפלופונס.
  • נפליאון: SAVOJRAS מסעדת דגים מעולה הנמצאת קרוב לקו החוף. המחירים גבוהים אך האוכל מעולה.

לראש הדף