ENGLISH
הרצליה: 09-9579390

הפלגה בבהאמס

מאת פילה יוציס

ינואר 2009ההחלטה נפלה, אני נוסעת להפליג בבהאמס (Bahamas). בתאריכים 10.1.09 עד 17.1.09, סה"כ שמונה ימי הפלגה. היאכטות - קטמרנים של MOORINGS

אנחנו חמישה אנשים על היאכטה: איציק, הגבר היחיד בהפלגה, קארן, אהובה, גלילה ואני. קבענו פגישה במשרדים של "תשוט", החלטנו על העקרונות וקבענו להפגש על היאכטה ביום שבת.

הזמנו כרטיסי טיסה. אהובה, גלילה ואני ויצאנו בלילה של ה- 7.1 בטיסה של קונטיננטל לניו יורק. נחיתה ביו ארק ולא בקנדי. טיסה של 12 שעות. השתיים ישנו ואני שמרתי על המטוס. משם, עוד שעתיים בשדה. בצענו כניסה לארצות הברית, לא היה תור בכלל ותוך 10 דקות היינו בניו יורק. הלכנו לטיסת ההמשך למיאמי.

חשוב לדעת, שבשדה התעופה בארץ מקבלים את כל כרטיסי ההמשך, אבל יש לבדוק בניו יורק לאן צריך ללכת. כי רק שעה לפני הטיסה מופיע השער לשם יש ללכת.

טיסה של שלוש שעות ואנחנו נוחתות במיאמי. שלוש שעות לחכות, יוצאות למסעדה. וחוזרות למטוס הצעצוע שלוקח אותנו למארש הרבור (Marsh Harbour) בבהאמס. מבצעים יציאה מארצות הברית. כמה מילים על מטוס הצעצוע הזה. הוא קטן. שני טייסים. שני פרופלורים, 9 מקומות. אבל הטיסה בגובה נמוך ונחמדה. הטיסה אורכת כשעה. נוחתים בשדה קטנטן, הנקרא מארש הרבור. יורדים והולכים ברגל. מבצעים כניסה לבהאמס. חותמים על טפסים. מתקבלים בחיוך ובאדיבות. לוקחים מונית למלון.

המטבע: דולר ארצות הברית או דולר מקומים, היחס הוא 1:1 יש להקפיד להחליף לדולר ארצות הברית כשעוזבים.

המוניות בחוץ, הנסיעה הזויה. אנחנו מותשות אחרי טיסה ארוכה כל כך. יש כביש אחד ורמזור אחד. כל מארש הרבור קטנה אפילו במושגים של ישראל. אפילו כרכור גדולה בהרבה מהמקום. המלון נמצא בתוך המרינה ונקרא Conch inn הוא היה המלון הזול ביותר באי, עכשיו גם ברור למה. עלותו לשלושה, כולל מיסים ולא כולל ארוחת בוקר, 168$. יש מיזוג אויר, מכונה לקפה, פריז'ידר, שתי מיטות כפולות, אמבטיה ושרותים. לכל חדר מרפסת לחצר. המלון בינוני ומטה.

נופלים למיטה בגלל ג'ט לג, ומתעוררים ב- 9.1.09 מוקדם בבוקר 03:30. מחכים לבוקר. מסתבר שכל האחרים שהגיעו איתנו או לפנינו סבלו מאותה תופעה.

 

9.1.09

הולכים לטייל בעיירה. חם ושמש חזקה. עוד נתגעגע לשמש הזו. העיירה כולה רחוב וחצי, "עלובה" למדי, אחר כך גילינו את הצד השני הפונה לים, והוא כולו וילות ובתים מפוארים. בהמשך הטיול מצאנו את הסופרמרקט המקומי, לקניות של מחר. ומצאנו מקום קטנטן של שלושה שולחנות, של מקומיים, בעל ואישתו, שהקימו מסעדה קטנטונת של אוכל טרי. המקומיים באים לקחת אותו הביתה. ישבנו ואכלנו עוף בגריל וסרטנים. המחיר 15$ לאדם.

חזרנו לחדר לשנ" צ של שלוש שעות, אנחנו עדיין בג'ט לג. אחר הצהריים הליכה קצרה לכוון אחר, ובערב, כל הישראלים, הלכנו ל- WALLY מסעדה מצויינת מעבר לכביש. ארוחה מצויינת של 40$ לאדם, למנה עיקרית וקינוח.(דג לוקוס גדול ותוספת).

עייפים ושבעים ורובם קצת שיכורים הולכים לשנת לילה.

 

10.1.09

שבת - קבלת היאכטות. ב- 09:00 תדריך של מורינגס. תדריך קצר ולא מדוייק מבחורה בשם רוזי. לאחר מכן, קבלת היאכטות. היאכטות אינן נקיות ואינן מתוחזקות. מנהלת הבסיס היא סמנטה ואילו את היאכטות מוסר דויד.

המרינה שומעת על ערוץ 16 אבל ב- 82 מדברים אתם. כמעט כולם מאזינים על ערוץ 16.

ערוץ 80 הוא לאסונות. בערוצים 93.5+68 ברדיו יש מזג אויר, בשעה 08:00 ובשעה 08:15.

מותר לנו מינימום של 5 פיט לקטמרן. קיבלנו את היאכטה ולאחר מכן הלכנו כולנו לסופר לקניות, הליכה של 20 דקות בערך. אין סופר בבסיס. חזרה נסענו במונית 10$ 

את הלילה מבלים במרינה כי לקח הרבה זמן לקבל את היאכטות - 6 במספר.

 

11.1.09

תדריך ב- 08:30 ויוצאים ממארש הרבור ליום עם הרבה שמש, בלי רוח. עוד נתגעגע לימים כאלו. הכוון לפאול קיי. עוגנים ונכנסים עם הדינגי לאזור הצלילות. עוגנים על עוגן ואת הדינגי קושרים לבויות. יש כאן אזור חולי לבן מדהים. שקיפות המים וסוגי הטורקיז פשוט מהממים.

מכינים צהרים ומרימים עוגן. מפליגים ל- Orcit bay marina באי Great guana cay נכנסים למרינה על עמודים - יש בכל האזור שפל וגאות של לפחות מטר, לכן כל המרינות על עמודים ויש סולמות שניתן לעלות לרציף או לרדת ממנו. עוגנים "לונג סייד" וממהרים למסיבה שיש פעם בשבוע, ביום ראשון. מסיבת ריקודים ומוסיקה מטורפת בפאב Nippers על חוף האוקיאנוס. מכל הבהאמס מגיעים למסיבה, כולל כל המקומיים. אפשר לעגון על בויות, המחיר 20$ לבויה.

המקום עצמו קטן ומוזנח. מספר בתים, אבל הנוף נפלא. מבלים עד שש בערב. חוזרים ומטיילים וארוחת ערב.

 

12.1.09

קמים לנוף נפלא. ב- 8:30 תדריך, ויוצאים בים נפלא לתוך האוקיאנוס. חשוב לקבל אישור להפליג לאזור בגלל מזג האויר. מפליגים ל- Manjack למקום הנקרא Crab cays. עוגנים שם כמעט ללא עומק, 10 פיט. עושים הכנות לאוכל נפלא על הגריל שביאכטה. יורדים לחוף, כנראה חוף פרטי של מישהו. ברבע לארבע חוזרים להפלגה ל-Turtle cay . מרינה Green turtle club מרינה מקסימה. שכרנו אוטו של מגרשי גולף לנסיעה - 35 $ לנסיעה לעיירה. נסיעה של 20 דקות לעיירה קסומה. הדרך היחידה היא לנסוע בעקבות קווי החשמל. העיירה כמעט כולה סגורה, למעט בית קפה עם עוגות מצויינות. חזרה למרינה.

 

13.1.09

משלמים למרינה 70$ ללילה + חשמל. מזג האויר משתנה. נכנסה חזית קרה מארצות הברית. הרוח עולה לשלושים קשר הים עד 8 פיט. לפי דפי התחזית. יוצאים להפלגה ברוח החזקה לכוון האוקיאנוס וחזרה למקום שהיינו בו קודם. מפליגים על חלוץ בלבד, ללא מנוע ונכנסים לאוקיאנוס דרך Whale cay channel . רצינו לעצור ב- Great guana (162) אבל מזג האויר לא אפשר לנו אפילו לעצור. הפלגנו בין העמודים ב- Logse והיה צריך להזהר מריפים חוליים. הרוח הגיעה ל-41 קשר. חלוץ בלבד, אפילו מצומצם ואנחנו טסים. המטרה- להגיע ל- Treasure cay . בגלס גדול, עם מפרש ברוח קדמית הגענו למרינה. נכנסים בין העמודים. אדום מימין ולבן משמאל, אין הרבה בויות, אבל ניתן לעגון כי הקרקע טובה המרינה יפה ויש לה מועדון עם חוף חולי, אחד היפים שראינו. Coco bar ים טורקיז מדהים. חול לבן וים פלטה. מרינה עם בריכה. טיול, ארוחה ולישון.

 

14.1.09

יוצאים ברוח של 22 קשר. העלנו מפרש ראשי מצומצם וחלוץ מלא, הפלגה נהדרת על מפרשים לעבר Hope town עומדים על בויה. יורדים לטייל בעיירה מתוקה עם בתים יפים ובר נחמד בשם Captain jack אוכלים ביאכטה ובערב כולנו יורדים למסיבת ריקודים בבאנק עד 24:00 ואז חוזרים ליאכטה.

במקום יש מגדלור עתיק שעדיין פועל. יש לו 101 מדרגות. ניתן לקרוא ב-16 לחברה ב- white sound והם באים לקחת למגדלור.

 

15.1.09

יוצאים בבוקר ל-Little harbour ברוח מאד חזקה והרבה עבודת ניווט. עוצרים ברוח חזקה בסנדי קיי מפרץ יפיפה עם אזורי צלילה. חבל רק שמעונן וקר. ארחת צהרים טובה ונכנסים לליטל הרבור. מותר להכנס עד שעתיים לפני השפל, אבל למרות זאת עלינו על שרטון חול. הצלחנו לרדת ולהקשר לבויה. חוף מאד מיוחד. יורדים לטייל. בערב חלק הלכו למסעדה וחלק אכלו ביאכטה.

 

16.1.09

יוצאים לכוון וייט סאונד (White sound) למקום הנקרא אלבו קיי. הלילה אנחנו במרינה ולמחרת נכנסים חזרה למארש הרבור. הפלגה ברוח של 30 קשר. ראשי מצומצם וחלוץ מלא. קשה לעשות סיבובים עם היאכטה. אנחנו היאכטה הכי איטית בקבוצה. נכנסים אחרונים. נקשרים והולכים לאחת היאכטות למעין פגישת אלכוהול. המקום מאד מיוחד. יש מסעדה טובה ויש בר שתיה. מקלחות טובות. עגינה במרינה עולה כ- 75 דולר.

 

17.1.09

הפלגה ברוח חזקה מאד על מפרשים, חזרה למארש הרבור. מזדכים על היאכטה ויוצאים לטיסה הביתה. חלק מן האנשים נשאר לעוד לילה במרינה. אנחנו טסים הביתה.

 

פילה יוציס היתה מנהלת מחלקת השכרת היאכטות ב"תשוט"

 

 


לראש הדף