ENGLISH
הרצליה: 09-9579390

חופשת שיט בקרואטיה

מאת מרדכי גפן

מאי 2008שם מלא: הרפובליקה של קרואטיה ; בירת המדינה: זאגרב
שטח: 58,540 קמ"ר ; אוכלוסייה: 4.4מיליון נפש
תושבים: 90% קרואטים והשאר סרבים, בוסניים, אלבנים, סלובנים, הונגרים איטלקים וצ'כים
שפות: קרואטית, סרבית, איטלקית, סלובנית
דת: 88% קתולים והשאר יוונים-אורתודוכסים ומוסלמים
צורת ממשל: דמוקרטיה פרלמנטרית
נשיא: סטיפה מסיק

המטבע המקומי נקרא קונה (Kuna).
1 יורו = 7.30 קונה HRK

הקידומת הטלפונית של קרואטיה היא 385 ושל העיר זאגרב היא 1.

שעון: מפגר בשעה אחת אחר שעון ישראל

מזג אויר: http://meteo.hr/index.php

 

קרואטיה היא שילוב של יוון, תורכיה והרבה צרפת. כמו תורכיה, בגלל המפרצונים הרבים לאורך כל החוף הקרואטי, כמו יוון בגלל כל הערים הקטנות, וכמו צרפת בזכות המרינות היפות והערים העתיקות. זו אחת המדינות המובילות בענף השייט באירופה. אתה פוגש שם אנשים חמים, אוכל בעיקר מאכלי-ים, ושותה המון סליבוביץ (משקה חריף המופק משזיפים) שדופק לך את הראש, למרות שאתה לא מבין את זה בהתחלה, ונופים, נופים, נופים מדהימים.

קרואטיה היא אחת הארצות שבבעלותן מספר האיים הגדול ביותר בעולם. מול חופיה למעלה מאלף איים אשר מרביתם טרשיים ונטושים.

קרואטיה של ימי הביניים עדיין מורגשת ברחובותיה המרוצפים של רוביני וברוחניות המשופצת של העיר העתיקה, סטארי גראד, בדוברובניק. בקרואטיה תמצאו גם את העתיקות הרומיות היפות ביותר באירופה, כולל את ארמון דיוקלטיאנוס העצום בספליט. מזג האוויר וחופי הרחצה טובים כפי שהיו תמיד, וכן, אם זה הקטע שלכם, קרואטיה עודנה יעד טוב לחובבי השיזוף והרחצה בעירום: החדשות הטובות הן שהיום תוכלו לעשות זאת בהרבה יותר פרטיות ולא יחד עם כל שאר מערב אירופה.

אורכו של קו החוף הצר של קרואטיה, למרגלות האלפים הדינריים, אינו עולה על 600 ק"מ ממעוף הציפור, אך הוא מפורץ כל-כך, עד שאורכו האמיתי הוא 1778 ק"מ. אם נוסיף לכך את 4012 הק"מ של קו החוף סביב האיים הסמוכים ליבשת, נקבל אורך כולל של 5790 ק"מ. רוב החופים סלעיים מאוד, והמים נקיים להפליא גם בחופים שליד הערים הגדולות.

האיים הסמוכים לחוף יפים לא פחות מאיי יוון. מתוך 1185 האיים והאיונים הפזורים בים האדריאטי, רק 66 מיושבים. הגדולים שבהם הם צרס, קרק, מאלי לושיני, פאג וראב בצפון; דוגי אוטוק במרכז; ובראץ', חבאר, קורצ'ולה, מלייט וויס בדרום. רובם צחיחים ומאורכים ומשתרעים מצפון-מערב לדרום-מזרח, ובהם הרים נישאים שצונחים היישר אל הים.

תכנית החופשה:

תאריך יום מסלול ופעילות מרחק הפלגה במיילים
16.5.08 שישי 03:52 - רכבת מחוף הכרמל לנתב"ג
06:55 - המראה מנתב"ג
14:40 - נחיתה בספליט
הגעה לצימר וטיול ערב בטרוגיר
1468
316
17.5.08 שבת קרמיק - קבלת ה-Wizzie בבוקר והפלגה לשיבניק. 15
שיבניק - קניית אוכל, טיול, והפלגה לסקרדין. 11
סקרדין - טיול ערב ולינה ביאכטה.  
18.5.08 ראשון סקרדין - ביקור במפלי קרקה והפלגה לרוגוזניקה. 28
רוגוזניקה - טיול ערב ולינה ביאכטה.  
19.5.08 שני רוגוזניקה - הפלגה לספליט. 29
ספליט - טיול ערב ולינה ביאכטה  
20.5.08 שלישי ספליט - בפלגה למילנה. 13
מילנה - טיול והפלגה לחוואר / פאלמיזאנה. 17
חוואר / פאלמיזאנה - טיול ערב ולינה ביאכטה  
21.5.08 רביעי טיול באי חוואר ולינה ביאכטה.  
22.5.08 חמישי חוואר - הפלגה למסלינקה. 21
מסלינקה - טיול והפלגה לקרמיק. 20
קרמיק - טיול ערב בפרטמושטן ולינת לילה.  
23.5.08 שישי אופציה א': מפרימושטן לפליטויצ'ה וחזרה לשינה ביאכטה  
אופציה ב': מפרימושטן לזדאר וחזרה לשינה ביאכטה דרך וודיצ'ה
17:00 - החזרת היאכטה
24.5.08 שבת עזיבת היאכטה עד 09:00 וחזרה לטרוגיר לטיול בספליט וטרוגיר  
25.5.08 ראשון 12:30 - התייצבות בשדה התעופה
15:25 - המראה מספליט
00:30 נחיתה בנתב"ג
נסיעה הביתה - סוף -
316
1468
      סה"כ 154 מייל

 

טיסה לספליט:

רכבת לנתב"ג - 02:07 מעכו, 02:38 מחוף הכרמל, הגעה לנתב"ג ב-03:52.

06:55 המראה מנתב"ג עם חברת Austrian airlines. עלות 10337₪ לארבעה כרטיסים כל אחד 720$.

09:45 נחיתה בווינה ובילוי של 3.5 שעות בדיוטי-פרי.

13:25 המראה מוינה.

14:40 נחיתה בספליט.

בספליט ונוסעים לטרוגיר, ישוב עתיק בדרום קרואטיה בסמוך לספליט. הדרך לצימר חוצה את טרוגיר, עוברים את הגשר ל-Ciovoופונים ימינה כ-500 מטר עד שנראה את שולחנות הצימר שבחזיתו פסלי אריות. לאחר שנתארגן בחדרים, נצא בשעות הערב המוקדמות לביקור בעיר אותו נמשיך למחרת לפני הנסיעה לקרמיק ונשלים את הסיור בחזרתנו לטרוגיר כעבור שבוע. 63 € לחדר + 6 € ארוחת בוקר. הכתובת: Kudelik Apartments , K. Tomislava 36, 21220, TROGIR. Telephone:+385(21)806-018

 

טרוגיר (Trogir)

היא עיר מוזיאון הנמצאת על אי קטנטן (140 על 400 מטר) בתעלת פושה (Foša) שבין היבשת לאי צ'יובו (Čiovo) ומחוברת בגשר "השער הצפוני" ליבשה ובגשר אבנים לאי צ'יובו. את מפת העיר אפשר לקבל בלשכת התיירות, הנמצאת מול הגשר המוביל לאי.

לעיר מורשת תרבותית בת למעלה מאלפיים שנה, אשר עוצבה על ידי היוונים, הרומאים והונציאנים ובתוספת הכנסיות הרומנסקיות הנהדרות ומבני הציבור מהתקופה הוונציאנית הפכה טרוגיר ליעד תיירותי מוצלח במיוחד ולאחת מהערים היפות ביותר לאורך חוף הקרואטי. שכיות החמדה הארכיטקטוניות של טרוגיר הן מתקופת הזוהר שלה, בין המאות ה-13 וה-15, כאשר הייתה נתונה לשלטון ונציה. העיר מוקפת חומה ויש בה סמטאות נחמדות שנעים לטייל בהן. במרכז העיר מבוך של רחובות שהותווה בתקופה ההלניסטית. הרחובות הראשיים של העיר עוקבים אחר תוואי הקארדו והדקומנוס הרומיים, אשרו נסללו בתורם לאורך הרחובות הראשיים בקולוניה היוונית.

נתחיל את הסיור בשער הצפוני. בסמוך לו יוצא רחוב הקרוי על שמם של קוהל, קנצלר גרמניה לשעבר, וגנשר, שר החוץ שלה, שהובילו ב-1991 את הקמפיין לעצמאותה של קרואטיה. עוברים ליד המוזיאון העירוני (פתוח בחודשים יוני-ספטמבר, ובתקופות אחרות בתיאום מראש עם לשכת התיירות), ומגיעים לכיכר יוחנן פאולוס השני (Trg Ivana Pavla II), היא הכיכר המרכזית בעיר, בנקודת המפגש של שני הרחובות נמצאו שרידיו של הפורום. בכיכר ניצבים בניין העיריה מהמאה ה-14 אשר שופץ באופן מקיף במהלך המאה ה-19 ושמר על סגנון הרנסאנס המקורי שלו. בצידה הדרומי של הכיכר שוכן בניין הלוג'ה על מגדל השעון שלו, ובצידו המערבי ארמון צ'יפיקו שרובו נבנה במאה ה-13, ושולבו בו אלמנטים ששרדו ממבנים רומיים עתיקים.

האתר המרכזי בכיכר הוא קתדרלת St. Lovro המרשימה מאוד וכדאי לטפס למגדל שלה. בנייתה של הקתדרלה החלה בשנת 1200 לערך במקום בו ניצבה אחת משתי הבזיליקות הרומיות בעיר. ב-1213 הסתיימה בניית השער הדרומי וב-1240 סיים האמן רדובן Radovan את בנייתו של השער המערבי המפורסם המשמש ככניסה הראשית למבנה. משני צדדיו ניצבים פסלי אריות, סמלה של ונציה, ופסלי אדם וחווה ניצבים מעליהם. סביב השער עיטורים של סצינות תנכיות שונות. קירות הקתדרלה הושלמו באמצע המאה ה-13, הספינה קורתה במהלך המחצית הראשונה של המאה ה-15 ומגדל הפעמונים הנישא לגובה 47 מטר הוקם רק בסוף המאה ה-16. משמעות הימשכותה של הבנייה לאורך פרק זמן כה ארוך היא שהמבנה מערב סגנונות - גותי, רומנסקי וסגנון הרנסאנס. אולם המבנה מחולק לשלושה מעברים שבקצה כל אחד מהם אפסיס והם נבדלים זה מזה בשתי שורות בנות ארבעה עמודים כל אחת. הבפטיסטריום נמצא בתוך הפורטיקו הצמוד לאולם הראשי ממערב וסמוך לשער הכניסה.

בעיר מספר כנסיות נוספות, ועליהן נמנות כנסיית ברברה הקדושה, העתיקה ביותר בעיר, שנבנתה במאה ה-11 ובסמוך לבית העירייה, כנסיית יוחנן המטביל , Sveti Ivana Krstitelja, כנסייה בנדיקטינית שלה שער כניסה מגולף. זו, כמו גם הקתדרלה, נבנתה באתר בו שכנה קודם לכן אחת משתי הבזיליקות הרומיות.

מגיעים לצומת שממנו יוצא הגשר המוליך לאי, וממשיכים במקביל לקו המים, ברציף המושל בריסלביץ, (Obala Bana Berislavića) מימין - שורה של מבנים וארמונות שמורים היטב. כיום לא ניתן להיכנס למרבית המבנים הללו, שכן יש בהם דירות מגורים, משרדים ובתי עסק, ולכן ניאלץ להסתפק בהתבוננות בחזיתותיהם. גרעין העיר היוונית שוכן בצידו המזרחי של האי, ורק בתחילת ימי הביניים היא התפשטה ליתר חלקיו, והוקם רובע פסיקה Pasike שנבנה אגב תכנון שונה של רחובותיו.

הרחוב, המקביל לקו המים, מוביל בין שורות של עצי דקל, לפינה הדרומית-מערבית של האי. רובע זה הוקף מאוחר יותר בחומה, ולבסוף, במאה ה-15, הוקמה מצודת קמרלנגו (Kamerlengo) הונציאנית. מחומות העיר שרדו רק המצודה ומגדל מארקוס הקדוש. את מקומן של החומות תפסה טיילת רחבה וגן המקיפים את האי מכל צדדיו. העיר נחשבת לדוגמה הטובה ביותר לאדריכלות גותית - רומנסקית בכל אירופה המזרחית.

בטרוגיר אפשר לעגון במרינה איי.סי.איי או במרינה הציבורית 43"30'N 016"15'E. שתיהן ממוקמות בתעלה הנמצאת בין האי ליבשה ומהוות מקום עגינה נוח ומוגן מאד בכל מזג אוויר. ניתן לעגון מחוץ למרינה במפרץ הצמוד לאי, על עוגן.

 

מרינה קרמיק (Kremik base):

Marina Kremik, Splitska 24, 22202 Primosten, Croatia +385(22)571-760 Code: 7193232

לאחר נסיעה של 40 דקות במיניבוס, מטרוגיר, נעבור כ-30 ק"מ ונשלם 12.2€, נגיע למרינה קרמיק בה נקבל את היאכטה Wizzie שעלותה 1326€ כולל העברה סה"כ 7188₪ ועוד 231€ לביטול השתתפות עצמית.

נתארגן ביאכטה, נצא לקנות מזון, לסדר את היאכטה ולטייל בפרימוסטאן.

הערה: במידה ונוכל לקבל את היאכטה בשבת בבוקר הרי שנרוויח יום ומיד נפליג לשיבניק.
 

פרימוסטאן (primosten)

כפר קטן ויפה שמעל רחובותיו הצרים, מימי הביניים, חולש מגדל פעמונים גדול, והוא יושב על חצי אי צפונית לספליט. מעברו האחר של המפרץ יש חצי אי נוסף, ובו חורשה עבותה של עצי אורן וחופים הזרועים חלוקי אבן.
 

שיבניק (Šibenik)

לאחר כ-11 מייל הפלגה מקרמיק מגיעים לשפך נהר קרקה שם מקבלים אותנו שרידיו של מבצר וונציאני הממוקם בכניסה וכאילו מפקח על הנכנסים אל הנהר. השיט לאורך הנהר מצריך עירנות בגלל רוחב המעברים והתנועה הערה של כלי שיט באזור.

כ-1.5 מייל מהכניסה מגיעים לשיבניק שנוסדה על ידי הקרואטים, וגם עליה עברו כיבושים וחילופי שליטים. סביב העיר ניצבים ארבעה מבצרים ונציאניים, שרידים אילמים למאבק שהתחולל כאן במאות ה-16 וה-17 על השליטה בנתיבי השיט בים האדריאטי. היום היא בעיקר עיר מודרנית ומרכז לאזורי הנופש שבסביבתה.

בלשכת התיירות, השוכנת במרכז העיר, באחד מרחובות הרוחב המקבילים לנמל פאוסטו (Fausto)ברחוב וורנצ'יצ'ה (Vrančića) מס' 18 אפשר להצטייד במפה מפורטת של הרובע העתיק שבין החומות. ראו הוזהרתם: הטופוגרפיה במקום קשה. הרבה עליות נכונו למי שמבקש לבקר באתריה של העיר וליהנות מהתצפית המרהיבה הנשקפת ממצודת אנה הקדושה (Sveta Ana). את הסיור נתחיל בקתדרלת יעקב הקדוש (Katedrala sveti Jakova) שבמרכז העיר, בחלק התחתון, הסמוך לנמל. הקמת הקתדרלה החלה בראשית המאה ה-15, ונמשכה כמאה שנים. מדובר באחת משכיות החמדה הארכיטקטוניות הבולטות והמרשימות בחופי דלמציה. לפני שנכנסים פנימה, כדאי להקיף את הכנסייה מבחוץ ולבחון את תבליטי הראשים של 71 מאזרחי העיר, המוצבים כאן. הכנסייה בנויה כולה מאבן, בלי תמיכות מעץ, והדבר בא לביטוי, בין היתר, במערך הקשתות ובתקרה.

בית העירייה ניצב מעבר לכיכר הרפובליקה הקרואטית (Trg Republike Hervatska) שמעל לכנסייה. עולים מזרחה, ברחוב המלך טומיסלאב (Kralja Tomislava), עד להצטלבות עם רחוב זגרב (Zagrebačka) בתחילתו, בצד ימין, ישנה כנסיית "עלייתה לשמים של מריה" (Crkva Uspenie Bogomatere), וכמה עשרות מטרים אחריה, כנסייה נוספת, כנסיית יוחנן הקדוש (Sveti Ivana) שליד כיכר יוחנן פאולוס השני. רוב הכנסיות בעיר, פרט לקתדרלה, פתוחות רק בשעות התפילה.

ממשיכים ישר ברחוב דוןקרסטה סטושיצ'ה (Don Krste Stošića) ומיד אחריו "הארמון הגותי" (Gotička Palača) פונים במדרגות ימינה לרחוב לוצה הקדוש (Sveti Luce), שבו מטפסים עד לכניסה לבית הקברות. חלק מהמתים קבורים כאן במגירות אבן, והכתובות שעל המצבות מהוות עדות קשה למלחמת העצמאות של קרואטיה.

הכניסה למבצר היא מסביב: ממשיכים לאורך חומת בית הקברות ברחוב (Pod Tvrdavom), ואז עולים במדרגות לשער. כדאי לטפס עד למעלה, לגגו של המבנה הקטן. התצפית מהמקום יפה בכל שעות היום.

כדי לרדת מהתצפית חזרה לעיר, נסו פשוט לגלוש בסמטאות המתפתלות, להציץ לצדדים, לעלות ולרדת, וליהנות מאינסוף הפינות הנהדרות שיתגלו לעיניכם.

 

סקרדין (Skardin)

ממשיכים משיבניק במעלה הנהר ועוברים מתחת לגשר. לבעלי תרנים גבוהים מומלץ לעבור בחלקו האמצעי אם ברצונם לשמור על תורן שלם... לאחר המעבר מבחינים ממול בעיירה Zaton אך אנו נמשיך ימינה עם הנהר. עוד כמייל וחצי ומגיעים לאגם רחב ידיים Jezero. נחצה אותו ומכאן נרגיש ירידה משמעותית במליחות המים. לבסוף נגיע ל-Skardin, תחנה אחרונה ליאכטות ובעלי סירות, בה נעשה את הלילה, מכאן אין אישור כניסה לשמורה אלא בעזרת סירות השמורה.

לפני העיירה ישנו גשר גבוה, נוסף, החוצה את הנהר. המרינה, N43°49’ E015°55.6’, אינה משהו, צפופה, שירותים ומקלחות רחוקים ובלויים, ויקרה 49€ . טל' +385 22 771 365 ולכן נעגון כמו רבים אחרים מחוץ למרינה ונגיע לעיירה בדינגי.

ארוחת צהרים ביאכטה וסיור קצר בעיירה המקסימה סקארדין, הנראית כאילו עיטרה ספר אגדות. מרינה קסומה ושלווה ולצידה כפר קטן, בה ברא אנטה פטרוביץ את מסעדת "הצדפה המוזהבת" (Zlatene Skoijke), אמנם לא זולה, אך חוויה קוליניארית. הוא ורעייתו טורחים שם על אירוח משובח ברמה המתחרה במסעדות הטובות באירופה, מפריכות הדגים ופירות הים, הסטייק הלבן המעוטר בכמהין, ריחות מרתף היינות המשובחים ודרך הפלצ'ינקה, הפנקוטה והטירמיסו, שמפתים להישאר ולקנות בית ממש ליד, ולא לחזור לישראל לעולם.

 

מפלי קרקה (Krka falls)

גם אם עברה עונת התיירות, הרבה אנשים מגיעים לשמורה זו, בין אם דרך הים ובין אם דרך היבשת. בפארק הלאומי קרקה יש אגמים ומפלים רבים עוד יותר מאשר בפליטביצ'ה, המפל הגבוה ביותר נופל מגובה של 46 ומלבד המפלים האטרקציה המרכזית בפארק היא הפעילות הקרסטית של נהר קרקה שאורכו 72 ק"מ, מהמרגלות המערביים של האלפים הדינריים ועד קו החוף שליד שיבניק. בדרך הוא נשפך במפלים מרהיבים. כמו באגמי פליטביצ'ה, גם כאן המפלים הם תופעה קארסטית. מי הנהר יצרו ערוץ עמוק (200 מ') באבן הגיר, והביאו עימם סידן פחמתי. טחב ואצות ציפו את הסידן הפחמתי וכך נוצר טוף - ממיליארדי צמחים שכיסו זה את זה. הטוף יצר מחסומים באפיקי הנחלים, ואלה גרמו לנפילת המפלים. נפח המים הזורמים בקניון' אדיר ממש - 55 מ"ק של מים בשנייה במפל האחרון - סקרדינסקי בוק, והמחזה דרמטי במיוחד. בנוסף, נראה בפארק קרקה עדויות להתיישבות בימים עברו דוגמת התקופה הניאוליתית ושרידי מבצרים קרואטים מימי הביניים, ככל הנראה מהמאה ה-14. הכניסה לשמורה עולה 50Kn (קונה - כסף מקומי שהם כ-40 ₪) לאדם שזה כולל סירת המעבורת. ישנם מספר דוכני אוכל ומסעדה מול רחבת דשא גדולה בה ניתן להשתזף או סתם לשבת להפסקה. השמורה עצמה גדולה מאוד ובעלת מספר כניסות מסודרות. אנחנו נכנסים אליה מהכניסה הדרומית בה מספר מפלים ופינות חמד רבות. מומלץ לעלות לאורך השבילים ולבקר במתקנים העתיקים בהם ניתן לראות איך נוצלה אנרגית המים בעבר.

רוגוזניקה (Rogoznika)

לאחר הביקור בשמורת קרקה נפליג דרומה למרינה רוגוזניקה, כפר דייגים קטן בעבר וכיום מרבית מ-800 תושביו עוסקים בתיירות. במקום אגם קטן בשם "עין הדרקון".

ספליט (Split)

ספליט, לב דלמטיה (דלמציה), ממוקמת 150 ק"מ מצפון לדוברובניק היא אחת הערים הקרואטיות הגדולות ביותר, לחוף הים האדריאטי. נכוון את הספינה למרינה ACI, E016026' N43030' טל' +385-21-398599 49€, המיועדת לכלי שייט פרטיים, ולא לנמל המסחרי. עגינת ירכתיים נוחה במרינה נסיעה קצרה במונית ואנחנו בעיר העתיקה (נמצא ברשימת אתרי המורשת העולמית של אונסק"ו( המוקפת חומה ומלאה במסעדות, בתי קפה, כנסיות ומוזיאונים. ספליט תאפשר לנו התרעננות ו"ציווילזציה עירונית" עם שפע מלונות ומועדוני הלילה הממוקמים בחלק החדש של העיר.

בספליט יש פיצות טעימות, מאפה הדומה הן בטעמו והן בשמו לבורקס burek ואינסוף אפשרויות אכילה נוספות. חיי הלילה בה פעילים, בעיקר בעיר העתיקה, וכדאי לבלות בין סמטאותיה בשעות הערב.

העיר הותירה את חותמה האמיתי במאה הרביעית, כאשר הקיסר הרומאי דיוקלטיאנוס (שהתפרסם בכך שהשליך את מאמיני ישו אל האריות) הקים בה את הארמון שאליו פרש בזקנתו. כשהמושבה הרומית הסמוכה סאלונה, הופקרה לגדודי הברברים במאה השביעית, נמלטו רבים מתושביה לספליט והתבצרו מאחורי חומות הארמון הגבוהות. ספליט הפכה ברבות הימים לעיר תעשייתית, אבל העיר העתיקה, האווירה האנרגטית ושפע האתרים הופכים אותה לאחת המרתקות בערי אירופה.

ארמון דיוקלטיאנוס הוא אחד השרידים הרומיים המרשימים ביותר בעולם, והוא למעשה יותר מבצר מארמון. המידות המקוריות של חומותיו היו 215 מ' גובה, על 180 מ' רוחב, והן הקיפו את מגורי הקיסר, מקדשים ומאוזוליאום. אפשר עדיין לראות את הווסטיבולום vestibulum - פרוזדור של הארמון המקורי, את כיכר העמודים של המבצר Peristyleאת מקדש יופיטר ואת שרידי המאוזוליאום של דיוקלטיאנוס, שמשמשים כיום כקתדרלה. בחזית הארמון יש כמה מבנים מימי הביניים, ביניהם בית העירייה מן המאה ה-15. אפשר לבלות שעות ארוכות בחלק זה של העיר, לשוטט ולצפות בחיי היומיום השוקקים בתוך 'מוזיאון פתוח' זה.

מבצר קליס מימי הביניים, על ראש גבעה סלעית בגובה 330מ'. ניתן לסיר קצת במבצר, שחלקים ממנו נשמרו היטב, ובאחרים עוסקים בשחזור. הנוף הנשקף, הן של ההרים מסביב והן של הים האדריאטי, מצדיק נסיעה מיוחדת או כאלטרנטיבה לנסיעה בכביש המהיר לכיוון דוברובניק.

שוק הירקות, בכיכר נארדוני שעליו חולש בית העירייה העתיק מהמאה ה-15 בסגנון גותי ונציאני, כיכר republike, התיאטרון הלאומי ובית הכנסת הנמצא ממש במרכז העיר. מומלץ להתקשר מראש לקהילה ולתאם עימם את הביקור בבית הכנסת, טלפון 00385-2-134-5672.

הגלריה של מסטרוביץ' - איבן מסטרוביץ', האמן הדגול, המסמל יותר מכל אחד אחר את האמנות הקרואטית (או נכון יותר, היוגוסלבית), ושפסליו המונומנטאליים מוכרים לכל מבקר בארצות היוגוסלביות, נולד ב-1883 וגדל בעיירה הדלמטית אוטאביץ Otavice שבסמוך לה מצוי גם המאוזוליאום המשפחתי. בילה את רוב שנותיו מחוץ לארצו, דווקא משום שהיה אמן מוערך בעולם כולו. עוד לפני הגיעו לגיל 20 החל בלימודיו בבירות אירופה השונות, ורק מעט משנותיו בילה בארצו. בין השנים 1921- 1924 חי בזאגרב, שם גם פתח אטלייה המשמש כיום בית ליצירותיו. בשנת 1954 קיבל אזרחות אמריקנית, שם לימד פיסול בכמה אוניברסיטאות ובה גם נפטר בשנת 1962. . הגלריה בספליט נבנתה כארמון משפחתי על פי תכנונו המדויק של האמן. משפחת מסטרוביץ' חיה כאן במשך עשר שנים משנת 1932. עברו עוד עשר שנים עד שהבית הפך לגלריה המוחזקת מקרן מסטרוביץ'. הביקור בגלריה הינו חוויה. מסטרוביץ' היה אמן רב תחומי ובגלריה מוצג האוסף הגדול ביותר של עבודותיו השונות.

העיר העתיקה סלונה - נמצאת כחמישה ק"מ מספליט. היא הייתה בירת הפרובינציה הרומית דלמטיה, ועיר הולדתו של הקיסר דיוקלטיאנוס. במאה השביעית פלשו השבטים האוורים והחריבו אותה, תושביה מצאו מפלט במתחם הארמון בספליט. הממצאים מצביעים על עושרה של העיר, חומה, שערים, מגדלים, עמודים ותיאטראות שאפיינו עיר רומית מצליחה. בתקופת דיוקלטיאנוס החלה הנצרות לחדור גם לחלק זה של האימפריה, וכך אנו מוצאים גם שרידים של כנסיות.


מילנה (Milna)

בדרך מספליט לאי Hvar נבקר בעיירה מילנה שבמערב האי בראצ' (Brac).
נעגון במרינה, המחיר: ACI N43°19.6’ E016°27’ , Tel.+385-21-636306 . 49€.

מילנה היא עיירה עתיקה מתקופת השלטון הוונציאני, בנויה על אי קטן המחובר בגשר ליבשה. בתי העיר בנויים בסגנון גוטי, עם סמטאות צרות, שוק דגים ופירות ים, והרבה בתי קפה ומסעדות בסגנון איטלקי.

האי היפה בראצ', ידוע בשל אבני הבנייה שנלקחו ממנו לבניית הבית הלבן בארה"ב, ובשל מסלולי טיול יבשתיים. ניתן לשכור טוסטוס באי. בין בראצ' לאי השכן סולטה קיימת תעלה טבעית, המאפשרת מעבר לכל כלי שייט ובדרך-כלל נושבות בה רוחות המאפשרות מעבר בהפלגת מפרשים.

זהירות - קיימים מכשולי נווט בתעלה, המסומנים במיצוף. האי מאפשר מקומות עגינה מגוונים, החל במרינות העירוניות והפרטיות, המאפשרות מילוי מים ודלק, בעיר מילנה, שבחלקו המערבי של האי, בעיר סופטאר בצד הצפוני-מרכזי ובסומרטין, בקצה הדרום מזרחי.

בנוסף, אפשר לעגון במפרצים בובוויסקה השוכן בחלק המערבי, קרוב למילנה ופוביה השוכן בחלק הצפון מזרחי. מפרצים אלו חודרים עמוק ליבשה ומהווים מקום מסתור ועגינה מצוינים, שקט וציורי. במפרצים אלו נמצא רציף אבן המאפשר ירידה נוחה לחוף ומספר מסעדות קטנות.
 

פלמיזנה (Palmizana)

בדרכנו לחוואר לפנות ערב נגיע לקבוצת איי פקלני, הקרובים לחוואר, ובהם מפרצים יפהפיים לעגינה ולשחייה.

באי קלמנט ממוקמת מרינה ACI N43°09.8’ E016°23.8’, מחיר: Tel.+385-098-215451, 45€. לעוגנים במרינה זו אפשרות הגעה נוחה וזמינה בסירות טקסי מהירות, (המחיר: 100 קונה,) שנוסעות לנמל חוואר בתדירות גבוהה, עד אחת-עשרה בלילה.
 

חוואר (Hvar)

חוואר, E016027'N43010', שבאי חוואר. ידוע כאי הארוך ביותר ביים האדריאטי, ומשופע בימי שמש ומזג אוויר סוב טרופי המאפשר גידול גפנים וזיתים ברוב ימות השנה. העיר חוואר, הממוקמת בקצהו הדרום מערבי של האי, היא בעלת ריכוז האוכלוסין הגדול באי. העיר העתיקה והמבצר המשקיף מעליה מוקפים חומות מהמאה השביעית. התצפית מהמבצר מהווה מוקד משיכה ואטרקציה לכל התיירים באזור ומאפשרת מבט סביב על האיונים הקטנים ומעברי המים באזור. העלייה למבצר בעזרת מוניות מהנמל או ברגל (מומלץ) דרך סמטאות העיר ובמעלה הגן שלרגלי המבצר.

הכיכר המרכזית הוקמה במאה ה-14 והיא משתרעת על פני 4,500 מטרים רבועים, מה שהופך אותה לכיכר הגדולה ביותר באזור הדלמטי. סביבה ניצבים כנסיית סטפן הקדוש, שנבנתה במאה ה-,16 ארמון הבישוף, ובנייני ציבור כארמון המושל. בטבורה באר שנחפרה בשנת .1520

המנזר הפרנציסקני של האי נמצא על לשון אדמה הפולשת אל תוך מפרץ קריזה. המבנה, מאמצע המאה ה-,15 נועד בתחילה לשמש אכסניית מלחים ובמרוצת השנים שינה את ייעודו למנזר. אל המנזר ואל גניו המוקפדים, בהם צומח עץ ברוש בן 300 שנה, כדאי לבוא לעת שקיעה. מהגן הקסום נשקפים נוף הנמל ונוף האי פקלינסקי שממול. את כדור השמש הלוהט השוקע אט אט בים הטורקיז וצובע הכול בארגמן לא כדאי להחמיץ. בכנסיית המנזר מצוי קברו של המשורר הקרואטי הלאומי האניבל לוקיץ'.

לא הרחק משם, בנמל, בולט בניין הארסנל, שנבנה במאה ה-,13 נהרס בהתפוצצות אבק שריפה ותחמושת, ונבנה מחדש ב-.1579 ב-1612 נפתח בקומתו הראשונה התיאטרון הציבורי הראשון באירופה.

עוד נקודות חן בחוואר: המזח (הפבריקה) שנבנה ב-,1554 וחומת העיר, שחלקים ממנה היו לבתי עשירים וחמוקיה העניקו להם תחושה של ביטחון.

ב"ג'וניור", מסעדה משפחתית בחוואר, מתמחים בדגים על האש. "מאקונדו" ו"באונטי" ראויות גם הן לטעימות.

מסלינקה (Maslinica)

בדרך מחוואר לקרמיק נעצור לביקור קצר בכפר הדייגים מסלינקה (Maslina=Olives) הממוקם בקצהו המערבי של האי סולטה (Solta) במפרצון בעל אותו שם המוגן מרוחות והמאפשר עגינת כלי שייט קטנים. חוף מסליניקה משונן במפרצונים וחופים מכוסים בחלוקי אבן. מהכפר כביש לשאר חלקי האי.

טיסה חזרה לישראל

15:25 המראה מספליט עם חברת Austrian airlines
16:45 הגעה לווינה ובילוי של 3.5 שעות בדיוטי-פרי.
20:00 המראה מוינה.
00:30 נחיתה בנתב"ג.

 

רשימות שימושיות:

רשימת ציוד מומלצת להבאה אל היאכטה (קובץ PDF, כדאי להדפיס)

רשימת קניות בסופרמרקט (קובץ PDF, כדאי להדפיס)

השפה הקרואטית: הקרואטית היא ענף דרומי של משפחת השפות הסלאבוניות. שפות אחרות באותה משפחה הן הסרבית, הבוסנית והסלובנית. הקרואטית היא שפה פונטית מאוד: כל אות נהגית, ותמיד באותו האופן. באשר למיקומה של ההטעמה במילה, יש רק חוק אחד: ההברה האחרונה במילה אף פעם אינה מוטעמת. ברוב המקרים, ההטעמה נופלת על התנועה הראשונה במילה. הקרואטית נכתבת באותיות לטיניות, ורוב האותיות נהגות בדיוק כמו באנגלית.

שיחון קרואטי (קובץ PDF, כדאי להדפיס)


לראש הדף