ENGLISH
הרצליה: 09-9579390

הפלגה באיזור אתונה

מאת פילה יוציס

מאי 2011
14.5.11 יום שבת

סתם התכייף לי להפליג, כולכם אומרים שאני עובדת קשה מדי... אז הפסקה לצורך הפלגה היא במקום.

למה אתונה? - הטיסה הכי נוחה. יוצאים מנתב"ג במטוס של חברת Aegean בשעה 07:00 ונוחתים ב-09:00 בשדה התעופה של אתונה. טיסה קצרה, שדה יעיל ותוך פחות מחצי שעה מרגע הנחיתה, נושמים אויר של יוון.

בשדה, לוקחים מונית למרינה קלמקי באתונה. חצי שעה נסיעה, 35 יורו, ואנחנו בקלמקי. מאחר והמרינה מאד גדולה, חשוב להגיע לרציף המדויק של החברה המשכירה את היאכטה. במקרה שלי, חברת kavas אחת מן החברות איתן אנחנו עובדים באתונה. היתרון של חברה זו הוא שכל היאכטות הינן בבעלות החברה עצמה, החיסרון הוא שיאכטות של בעלים מאובזרות יותר.... אבל השרות יעיל וטוב.

קיבלתי את היאכטה, 43 פיט משנת 2002 . (בדר"כ אני משתדלת לא לקחת יאכטות ישנות כל כך, אבל היא הייתה נקיה ונטולת ריחות של יאכטה ישנה). היו כמה בעיות קלות, שכולן מצאו את פתרונן המיידי.

האמת, שיכולתי לצאת עוד בשעה 15:00, אבל החלטתי שנשארים במרינה... לילה לבן, זוכרים? וגם הוזמנו לארוחת ערב אצל בעלי החברה.

הלכנו לסופר, קצת הליכה, לא נורא. יש שתי אפשרויות: האחת, להשתמש בהסעה שלוקחת ומחזירה, לסופר שהוא יחסית קטן, ויקר יותר, או , האפשרות השנייה, (בחרתי בה), הליכה ברגל לסופר שמעבר לכביש של המרינה, מול תחנת הדלק, והם עושים משלוחים ליאכטה. לכן חשוב לזכור את שם היאכטה ואת המיקום כדי שיגיע המשלוח...לוקח להם כחצי שעה להגיע עם האוכל. סופר נחמד, עם כל מה שצריך, למעט - גפרורים. לא תאמינו, כמעט שרפתי את האצבעות בניסיון נואש לעשות קפה.... ומישהי נחמדה נתנה לי קופסת גפרורים... אז תביאו....

יש במרינה בית קפה ומסעדה מאד נחמדים, ונעימים. ואין רעש. המרינה השתנתה.... ממרינה רועשת מאד למרינה נעימה. אין מקלחות ואין שירותים (הם בשיפוצים).... אבל יש ביאכטה.

ארוחת הערב אצל הבעלים של החברה הייתה מעולה.

הידרה
 
הרמיוני
 
Vathi
 
אגינה

15.5.11 יום ראשון

זהו, אחרי לילה שקט ביאכטה מניעים ויוצאים....מזג האוויר נפלא, שמש נעימה מלטפת, אין טיפת רוח.... מה שמקל על היציאה מתוך המרינה.

חשוב: מיד ביציאה ללחוץ על mob ב-GPS כי אחרת מטיילים בכמה מרינות בחזרה.... כמוני למשל...אבל הסיפור בהמשך.

החלטתי לצאת ללג ארוך של 32 מייל ישירות לפורוס האי. (המטרה היתה להגיע להידרה יום לפני שכולם מגיעים, כדי שיהיה מקום עגינה נוח). החלטה שהוכיחה את עצמה.... ההפלגה לפורוס הייתה נחמדה. מנוע בלבד (מנוע 75 כ"ס) עושה 7.5 מייל לשעה, כך שהגענו די מוקדם. דולפינים ליוו אותנו, אבל לצערי היו עסוקים וסרבו לשחק עם היאכטה....

פורוס לא השתנתה הרבה עם השנים. נוסף לה רציף צף, בחלק שבין המעבורות. ניתן להקשר Long side אבל - אין חשמל ומים. עגינה ללילה עולה כ-2 יורו (כל כך הרבה???) . טיילנו לאורך האי, היה המון מקום לעגינה ים תיכונית, עם מים וחשמל, אבל המקום הרבה יותר רועש... כל אחד יכול לבחור. יש הרבה מאד מסעדות, מכל הסוגים, גלידריות בלי סוף. אכלנו במסעדה נפלאה, אוכל טוב (במסעדה ליד הרציף הצף - אם עומדים עם הפנים לרציף המסעדה מצד שמאל) מאכלי ים... שעלתה עם יין ושתיה 12 יורו לאדם...... ממש זול ומעולה. קינוח חיפשנו בגלידריה. מבין כל הגלידריות יש רק אחת שכל החנות כולה היא מלא טעמי גלידות. זה היה הקינוח האולטימטיבי.

פורוס מאד נעימה, לטיול, לישיבה בבית קפה או במסעדה. לילה שקט עבר על כוחותינו.

16.5.11 יום שני

למחרת בבוקר, יצאנו לעבר הידרה.

עוברים בזהירות את התעלה בין היבשת לפורוס, (יש לשים לב למד העומק, יש מקומות שהעומק יורד מתחת לחמישה מטר....להסדיר את הנשימה ולעבור..... ). רוח נחמדה גורמת לנו להרים מפרשים ולשוט במהירות מדהימה של... 3 קשרים....לא נורא, לאן אנחנו ממהרים? הדולפינים שוב מחממים את הלב, ושוב הם עסוקים באוכל ולא בנו השייטים.....

אחרי כשעה צריך לשנות כוון ולעבור בין האיים בדרך להידרה. שימו לב לעבור בין שני האיים הרחוקים מהיבשת ולא בין האי הראשון ליבשת. פשוט - חשוב להשתמש במפה...זוכרים, הנייר הזה? הידרה המשתפלת לתוך הים מתגלית לאט לאט, מורידים מפרשים ומתארגנים לכניסה. ידענו שהידרה צפופה להחריד. נו טוב, כבר השלמנו עם עגינה ראשונה על עוגן, במעגן הצפוף הידוע לשמצה.... עגנתי כמו גדולה, בעזרתו של אסף מימה. להפתעתנו - היה כל כך הרבה מקום לעגינה, שממש נאלצתי לעשות כמה סיבובים, כדי לבחור (קללת האלטרנטיבות).

יש מים, נותן אותם Pantalis . יש לברר מתי ניתן לקבל מים. הידרה ,כמו תמיד, מקום יפה, תיירותי. טיילנו בסמטאות ומצאנו בכיכר קטנה ,מסעדה מקומית מתחת לעץ, מקום נחמד שעלותו 12 € לאדם לארוחה עם יין. ארוחה מצוינת.

17.5.11 יום שלישי

מזג האוויר, (שהיה עד עכשיו מדהים, שמש נעימה רוח קלה) עומד להשתנות. התלבטנו אם להפליג להרמיוני עם עצירה בדוקוס, או להפליג לספצס, ההחלטה נפלה על הרמיוני מאחר וזו עיר שאיננה תיירותית.

הפלגנו בים "שמן" לחלוטין ונכנסנו להרמיוני, הפלגה קצרה של שעתיים שלוש. יש לשים לב לריף בכניסה. המעגן מסודר ונחמד, הרבה מקום, וגם כאן מצאנו Long side . לא היה חשמל ולא היה מים.

בהחלטה של רגע החלטנו לעבור לספצס ולראות גם אותה. לקחנו מונית לעיירה קטנה וממנה ספינה קטנה. עברנו וטיילנו בעיירה, ספצס. המאפים שמצאנו במאפיה היו הדבר המקסים בעיירה. טיילנו לנמל הישן, הוא לא השתנה, נשאר צפוף.... אבל מי שמצליח, בכניסה למרינה ,יש מצד שמאל מקום שניתן לעגון אליו לשלוש יאכטות ואפילו Long side. המרחק מהמעגן לעיר כעשרים דקות הליכה איטית. מי שמגיע למקום, מומלץ. כדאי לקחת אופנועים ולהקיף את האי, יש בו מפרצים יפים, בגד ים ומגבת.... והטיול נפלא.

18.05.11- יום רביעי

יוצאים בבוקר להפלגה ארוכה של 42 מייל, המטרה Vathi עיירה קטנה מאד של מספר בתים.

החלטנו לעבור דרך פורוס, חשבנו לעצור לקנות גלידה ולהמשיך, אבל ויתרנו.... מטעמי קלוריות.

מפרשים, בחלקים מן הדרך..... וגם מנוע... אחרי שבע שעות של הפלגה הגענו לעיירה מתוקה, קטנה, מעגן קטנטן, עגינה ים תיכונית, טיול ואכילה במסעדה. יש חשמל ויש מים. מצאנו כמה יאכטות פרטיות שעוגנות במקום לכמה ימים....

אכלנו במסעדה הכי קרובה לכניסה, שהצליחה ל"הרוג" את האוכל, והיה מאד לא מוצלח. ולעומת זאת גם יקר. שמעתי שהמסעדה הכי רחוקה מהכניסה היא הכי טובה.... אבל אותה לא בדקתי.

 

19.5.11 יום חמישי

הרוח עולה ואיזה כיף - יוצאים להפלגת מפרשים נפלאה. המטרה שלנו היא האי אגינה, לעיר אגינה. ההפלגה נהדרת. עם הזמן הרוח יורדת, משנה כיוון ובסופו של דבר נכנסנו למרינה עם מנוע. היה מקום במרינה הפרטית, אבל נכנסנו אל המעגן של העיר. מצאנו עגינה מאד נוחה מול בית הקפה בכניסה ימינה, הצד הרחוק מן הרעש של מסעדות.

פגשנו חבורה נחמדה קנדית-אנגלית ובילינו איתם את הערב. בילינו במסעדה מאד מומלצת, מאחורי שוק הדגים. יש שתי מסעדות או שלוש, הטובה והמומלצת היא זו שהכי קרובה לכביש. מסעדה מעולה, מאכלי ים, סלטים ודגים טריים, הרבה יין, שטויות וצחוקים. מתנדנדים צעדנו אל בית קפה, ( שהיה מיותר), ואל היאכטה. ערב שכולו שיחה באנגלית....טוב גם זה קורה....

אגינה עיירה נחמדה לטיול והליכה בסמטאות.

 

20.5.11 יום שישי

הפלגה במפרשים אל אתונה. שמנו ב- GPS את המיקום, ואז כשהיינו בטוחים שאנחנו מגיעים .... נכנסנו למרינה... משהו נראה לי מוזר, ושאלתי לתומי- למה לא כותבים את שם המרינה בכניסה? האמת כתבו, והבנתי מהר מאד שעשיתי ביקור במרינה הלא נכונה.

שוב בודקים ב- GPS , והפעם לא סמכנו על "בערך" , ונכנסנו לקלמאקי בלי בעיות......

לצערנו נגמר שבוע נפלא. .....

באתונה פתחו מוזיאון חדש, ניתן להגיע עם ה-Tram שעובר במרינה כמעט עד למוזיאון.

נשארנו במרינה עד 23:00 ויצאנו לשדה לטיסה לארץ.

 

מסקנות:

האזור חביב מאד להפלגה, מאד נוח להגיע, המקומות נחמדים ושמחים, הייתי בעונה "לא בוערת" כך שלא הייתה לי בעיית עגינה, אבל בעונה פשוט צריך להיכנס למרינות מוקדם.

בהרבה מקומות יש חשמל ומים. העגינה הכי יקרה עלתה 1.97 €.

מאחר ולא הייתי בעונה, לא יכולנו להתרחץ בים - היה קר במים, אבל יש מספר רב של מפרצים באזור, ועל זה - ביומן נפרד.

 

להתראות בים,

פילה

* פילה יוציס היתה מנהלת מחלקת השכרת היאכטות ב"תשוט"

 

 

לראש הדף