ENGLISH
הרצליה: 09-9579390

רשמי הפלגה במונטנגרו על הקטמרן GATO

מאת חזי ברקלי

יוני 2011לקראת הטיול רכשנו את הספר מונטנגרו בהוצאת Lonely Planet. דוברי האנגלית רכשו בשפה האנגלית ודוברי העברית רכשו בעברית.
הרכישה הצדיקה את עצמה. בכל מקום היה מה לקרוא (להלן: "הספר").

הסיפור הוא בבחינת דיווח על מעשינו ואינו משקף מחקר או השוואות.

 

יום שישי 17/6/11

הגענו לדוברובניק בטיסה. שם המתין לנו רכב שכור ויצאנו בערך בשעה 12:00 לטיבאט - TIVAT. בדרך יש מעבורת ואין צורך להקיף את מפרץ KOTOR. הגענו למרינהPORTO MONTENEGRO . המרינה עוברת שיפוצים והיא אמורה להיות משוכללת מאוד. תמורת פיקדון של 20 יורו, קיבלנו כרטיס להחנות את המכונית השכורה לכל התקופה ללא תשלום. החניה נעשית בחלק הצפוני, אין במרינה בשלב זה מקלחות ושירותים.

שם פגשנו לראשונה את מריאן הנציג של "תשוט" במקום.

את הסירה קיבלנו מאוחר יחסית, בערך בשעה 19:00.

לא הצלחנו לקבל את הטרנזיט לוג באותו יום. השלטונות סירבו לחתום ונאלצנו להישאר לילה כיוון שרק בבוקר נמצאה שוטרת שחתמה לנו על הטרנזיט לוג. לתמהוני הוסיפו את שמותינו על ה- T.L. של הקבוצה הקודמת.

 

יום שבת 18/6/11

הפלגנו כ- 4 שעות הגענו למפרץ ביגובה- BIGOVA. התכנון היה לישון על העוגן אבל כשגילינו שהוא לא תופס, נקשרנו למצוף כתום וירדנו בדינגי לחוף.

בחוף מצאנו 2 מסעדות. הראשונה, נמצאת בקו המים. העציצים על המעקה לא איפשרו לראות את המפרץ, אבל הבירה הייתה קרה ומיץ התפוזים טבעי, נפלא. מאוחר יותר עברנו למסעדה השנייה שנמצאת גבוה מקו החוף שם אכלנו ארוחת ערב שכללה קלמרי, מרק דגים, האוכל היה סביר.

 

יום ראשון 19/6/11

הפלגנו לבדואה - BUDVA המרינה מסודרת יש סינקרים ובאים לקבל ממך חבלים. יש שירותים במרינה שנותנים פרטיות (תא פרטי הכולל אסלה, מקלחת וכיור). השירותים נקיים!!! אבל התחזוקה ירודה. קרי, מי המקלחת מתיזים לכל הכיוונים והדלתות לא תמיד ננעלות.

יצאנו לטייל בעיר העתיקה - מרשים. נכנסנו למצודה (שילמנו 2 יורו לאדם, שווה לא לקמץ הנוף יפה). במקום יש ספרייה עתיקה. השיטוט ברחובות הצרים ששופצו לאחר רעידת האדמה ב- 1979 משרים אווירה נעימה.

 

יום שני 20/6/11

יצאנו לאולצני ULCINI כשהגענו גילינו שהמפרץ פתוח ולא מתאים לעגינה על עוגן. הגלים היו גבוהים, בלי כל קשר הייתה גם תקלה בעוגן הוא לא השתחרר. ניסינו להתקשר לרציף, אבל גם כאן הגלים היו גבוהים ולא התאים לעגינת לילה, לכן החלטנו לחזור כלעומת שבאנו לעיר באר - BAR.

את המרינה מפעילות כמה חברות. בכולן התשובה הייתה שהמרינה מלאה ואין מקום עגינה. בשל התקלה בעוגן, לא הייתה ברירה ונקשרנו לרציף של המשטרה והודענו בטלפון על תקלת העוגן למריאן. מריאן שלח אלינו את ניקולא, בחור חמוד שסידר לנו בכל זאת אפשרות לעגון במרינה לאורך הרציף. כיוון שהמשרד היה סגור הפקדנו המסמכים אצל השומר ולמחרת בבוקר הסדרנו את התשלום. ניקולא פתר את בעיית העוגן . כמה מכות פטיש ואז הכל עובד. הפטיש עבר לערכת העוגן. ניקולא אמר שכדי לבקר ב- ULCINI ניתן לעגון במפרץ VALDANOS. המפרץ נמצא כשלושה מייל צפונה לאולצני (הדבר לא נבדק על ידינו).

בערב טיילנו בעיר BAR ועשינו קניות. התאור של באר בספר מתאים למציאות. זוהי עיר הנמל החשובה ביותר במוטנגרו. יש שירותים במרינה דומים לאלה שתוארו לעיל, סבירים והשתמשנו בהם.

 

יום שלישי 21/6/11

בבוקר החלטנו שלא להפליג לאולצני. שכרנו מכונית סיטרואן, מסוג פיקסו, ב-55 יורו ליום. שני נהגים ללא השתתפות עצמית. באולצני הסתובבנו כארבע שעות, הגענו לקצה ההר, ואכלנו אצל מקומית שהחליטה להפוך את דירתה גם למסעדה. התפריט כלל דגים, קבב, ושרצים, הכל בושל במקום לכבודנו. המחיר סביר ביותר כ- 12 יורו לאדם כולל שתיה וחמוצים. שם המקום NASER BUSHTI זה שם בעלה שעוסק בדייג ובהשטת תיירים. לא חייבים להגיע, לא מוכרחים לחפש את המקום, זה פשוט להשלמת הסיפור.

חזרנו ל- BAR ובערך בשעה 15:30 הפלגנו לאי סבטי סטפןSVETI STEFAN האי מאוד ציורי ומחובר ליבשה והיום הוא משמש כמלון יוקרתי. התאור בספר נכון.

זרקנו עוגן, הפעלנו את ההתראה ב- G.P.S. כעבור שעתיים ציפצפה ההתראה ונאלצנו להרים את העוגן ונקשרנו לאחת הבויות. חבל שלא עשינו זאת מלכתחילה.

הרחיצה במפרץ בערב ובבוקר הייתה מרעננת.

היינו הספינה היחידה כל הלילה.

 

יום רביעי 22/6/11

התעוררנו למפרץ היפה של סבטי סטפן. המשכימים קום ניסו להיכנס למלון אך הכניסה נמנעה מהם. בערך בשעה 09:00 ירדנו לחוף, הגענו לקפה מסעדה בשם OLIVE TREE שארוחת בוקר שם מזכירה את ארוחות הבוקר של הפורטונה (במרינה תל-אביב) . ארוחה של 3 ביצים ותוספת מספיקה לשני סועדים לא רעבים במיוחד.

משם יצאנו בחזרה ל- TIVAT בדרך עצרנו לצהריים ב- BIGOVA והגענו לפנות ערב ל- TIVAT. כיוון שלא היה מקום עגינה נאלצנו לעגון במקום של הספינות הגדולות ותמורת פיקדון של 100 יורו קיבלנו מתאם לחשמל. הפיקדון הוחזר לאחר ההתנתקות.

דבר ראשון לאחר הקשירה יצאנו לבקר את המוזיאון בעיר. הוא פתוח בין 18:30 - 21:00 קטן ונחמד לשוחרי אומנות לא חובה לשייטים ותיקים. אח"כ אכלנו באחת המסעדות לאורך החוף. המסעדה שייכת למלון ארבע כוכבים בשם PRIMAVERE הייתה טובה.

 

יום חמישי 23/6/11

כשעתיים אחרי שיצאנו מ- TIVAT הגענו לקוטור - KOTOR, מצאנו מקום עגינה במרינה בסמוך לרציף שלידו יש שוק פירות וירקות. משם יצאנו לטייל בתוך העיר העתיקה. ראינו כבר ערים עתיקות, אבל גם עיר זאת שווה טיול של כשעתיים לפחות. לא עלינו לראש ההר למרות שזה נראה מרשים. הסיבה עצלנות!!!

סעדנו את ליבנו במסעדה בשם SCALA SANTA. תחילה ישבנו בחוץ למרות החום של הצהריים. המלצר החביב הציע שנכנס פנימה ונאכל בתנאים סבירים (מיזוג אוויר) קיבלנו את הצעתו. המקום מלא באביזרים ישנים לקישוט (פרימוס ישן, עלי ומכתש וכיו"ב) האוכל טוב והמחיר סביר.

 

יום שישי 24/6/11

יצאנו מ- KOTOR בשעה 07:15 והגענו ל- TIVAT בערך בשעה 09:15. מילאנו דלק ברציף הצפוני הפונה לים. אדגיש שמהצד הפנימי (שבתוך שובר הגלים) לא ניתן להתחבר לצינור הדלק כדי למלא.

מריאן הגיע קצת באיחור באשמתנו, התקשרנו אליו מאוחר. עדיף להתקשר אליו יום קודם או מייד כשיוצאים לדרך ואז ניתן להשתחרר מהסירה יותר מהר.

החזרנו את כרטיס החניה וקיבלנו את הפיקדון.

כיוון שהיה לנו זמן החלטנו להקיף במכונית את מפרץ KOTOR ולא להשתמש במעבורת. נסענו לקוטור עברנו ליד המרינה בה עגנו וקנינו פירות לדרך. המשכנו להקיף את המפרץ. במזלג במקום למשוך שמאלה לאורך המפרץ נסענו ימינה. התוצאה הייתה מדהימה. עלינו לפסגות ההרים, הנוף היה משגע ומבלי להרגיש מצאנו את עצמנו בהרצוגובינה. בצאתנו מהרצוגובינה לא הקפדתי לעצור במחסום ליד השוטר. נצטווינו לחזור וכך עשיתי. השוטר דיבר באנגלית, הסביר לי שאי העצירה במחסום מחייבת בקנס של 150 יורו, הסברתי לו שאין בעיה אבל אני צריך קבלה והתוצאה הייתה שהקנס בוטל במקום. אדגיש, השיחה התנהלה באדיבות ובחיוך משני הכיוונים וכל אחד הבין את רעהו.

בדוברובניק התאכסנו במלון זאגרב. השילוט המכוון אל המלון מהכניסה לעיר היה נפלא והגענו למלון ללא בעיות. מיקום המלון טוב, יש לדעת אין במלון מעליות!!! כיוון שחדרנו היה בקומה העליונה העלו לנו כמובן מאליו את המזוודה לחדר.

 

יום שבת 25/6/11

אחרי ארוחת הבוקר צעדנו נמרצות לעיר העתיקה, לקח כשעה, התעמלות מצויינת אחרי שבוע בים. בדרך ראינו חניה של אוסף מכוניות עתיקות. ניגשנו וראינו את כולן מקרוב. מדובר במכוניות משנות החמישים וקדימה. סיירנו בעיר העתיקה - יפה ושווה. פרטים יש בספר.

הערה: חשוב להדגיש, שבמונטנגרו משתמשים ביורו, בעוד שבקרואטיה-דוברובניק משתמשים במטבע מקומית בשם קרונה, אבל ניתן להסתדר אם מבקשים מראש לשלם ביורו. כדאי להצטייד במטבעות ושטרות קטנים זה מקל את העניין.

 

סיכום

עשרת הדיברות שאיבד משה רבנו נמצאו במונטנגרו ואני מצרפם:

 


לראש הדף