ENGLISH
הרצליה: 09-9579390

מסע בקטמרן באיים האיוניים

מאת אברהם צימבר

יוני 2012הקדמה

המסע מתחיל שנה קודם לכן, בקרואטיה, עוד לפני שכף רגלנו דרכה על סיפון היאכטה. משה, עורך דין במקצועו, שאל את השאלה הנצחית- תגיד לאיפה מפליגים בשנה הבאה?

זאת הפעם החמישית שאני מפליג ושוכר את היאכטה בחו"ל באמצעות חב' "תשוט" והפעם השלישית כסקיפר עם אותו צוות לסירוגין וזו אחת החוויות המדהימות עם הנאה מרובה, אווירת צוות טובה ואהבה גדולה לים.

בסוף ההפלגה ההיא בקרואטיה, בארוחת יום שישי המסכמת, עלו מספר לקחים ומסקנות שאותם יישמנו כמעט בצורה מושלמת בהפלגה הנוכחית. אין ספק - בכדי לגרום להפלגה להצליח, יש לתכננה בצורה טובה. כמו שנאמר: "אלוהים נמצא בפרטים הקטנים".

אין בעל נסיון כמו ידידנו עמי שר-אל, לתכנון מקדים וקביעת היעד הבא - טיפים ועצות על כל אי, כל מעגן וכל מסעדה טובה.

מתקשר לפילה לסגור מסלול והיא ממליצה בחום: הפעם, אתה חייב להפליג לאיים האיונים ביוון המערבית. זו קבוצה של שבעה איים בים האיוני. אנחנו מחליטים להתמקד באיים : Meganissi , Lefkas, Kefalonia , Ithaca, Kalamos, Atokos,

בסיס היציאה: מרינה VOUNAKI.

האיים נחשבים לפנינת החמד של איי יוון. חופים נקיים, מפרצונים יפיפיים בשפע, מים בצבע טורקיז, שמש, אוכל טוב ושתייה מרובה, מה צריך ימאי יותר ? יאכטה כמובן. הפעם, בניגוד לפעמיים קודמות, החלטנו ללכת על Lagoon 380 - Catamaran

שינוי גדול מאוד מהמונו, לאוהבי נוחיות, מרחב מחייה גדול המתאים לשמונה אנשי צוות לא בצפיפות, כושר תמרון נוח עם שני מנועים, בקיצור "ספינת נוסעים". לימאים שבינינו אין כמו המונו. אבל לעיתים צריך להתפשר. טוב שיהיה לפחות לניסיון.

כחלק מהפקת הלקחים מההפלגה הקודמת החלטנו לשלב טיול יבשתי שהעיקרון הבסיסי מול עיננו היה יומיים של טיול לפני קבלת היאכטה (באחריותו של ה- " Parser" אלישע ) ויומיים חופשת בטן-גב לפני שעולים לטיסה חזרה לישראל. לפי דעתי זה שילוב מנצח עם הרבה רוגע וחופש... רק שלא יגמר.

עוד עיקרון מרכזי אחד היה קביעת התאריך להפלגה. בקשה מיוחדת של אלישע, ה- "Parser" שלא ייפול על טקס הסיום של בנו האמור להתגייס השנה.

לאחר שזה הסתדר, אני יושב עם פילה ושירי המקסימות לתדרוך אחרון וזהו - יוצאים לדרך .

 

יום חמישי 31/05/12

לאחר התארגנות על כלל הציוד להפלגה, יוצאים לטיסה לאתונה. אחת ההחלטות שהיינו צריכים לקבל הייתה סוגיית השכרת הרכב. על פניו הרכב המוצע בהצעת "הוותיקים" הייתה לשכור רכב גדול מסוג FIAT SACODO בעל 9 מקומות ישיבה אולם גם ירון וגם ארוסי ראו שיש מצב שהרכב צפוף ולא נוח לנסיעה ארוכה כולל חוסר מקום בתא מטען לכמות המזוודות שברשותנו. בהחלטה משותפת בתדרוך הצוות לפני ההפלגה בלטרון, החלטנו ללכת על שני רכבים, החלטה שבדיעבד הוכיחה את עצמה. ארוסי לקח על עצמו את המשימה ועשה זאת בהצלחה יתרה. כל רכב במחיר של 267 יורו ( דרך חב' "אוטו יורופ" –רח' הירקון 35 בני ברק) . אין ספק מציאה!!! .

לאחר ההגעה לאתונה התארגנות על הרכבים ותחילת הנסיעה לכיוון היעד הראשון שאלישע הציב: העיר NAFPLIO, מרחק של כ-140 ק"מ מאתונה. בדרך עוצרים להפסקת קפה בתעלת הקורינתוס אחד האתרים המדהימים שראינו. איזו עוצמה. לבעלי לב חזק ואמיץ קיימת במקום אפשרות לבצע קפיצת בנג'י, בהצלחה.

הגעה לעיר NAFPLIO בירתה הראשונה של יוון במאה ה-18. העיר בנויה ברובה על גבי חצי אי הבולט אל תוך מפרץ ארגוליס ויוצר מפרץ קטן ונוח לעגינה. למיטיבי השייטים שבינינו - ניתן להגיע אליה בהפלגה מאזור האיים הסרוניים.

את הזמנת המלונות ביצעתי דרך אתר booking.com נוח וזול. הזמנתי את המלון DIOSCOURI בעל שלושה כוכבים בעלות של 65 יורו לחדר. מלון נוח מאוד קרוב לטיילת ולמרכז העיר עם נוף יפיפה למפרץ. למרות העייפות מתארגנים לסיור למצודת "פלמידי" החולשת על העיר. זהו המבנה הגדול ביותר שנבנה ע"י הוונציאנים מחוץ לגבולות איטליה. במבצר נקודות תצפית לכיוון המפרץ המדהים של NAFPLIO אסור לפספס. עלות הכניסה לאדם כ- 4 יורו. בערב התמקמנו במסעדה טובה לאורך הסמטה הפנימית בקרבת

הטיילת. אוכל ברמה סבירה במחירים נוחים (10-8 יורו למנה).כולל מנה ראשונה ועיקרית. אין כמו אווירה טובה לגיבוש הצוות לקראת ההפלגה.

טיפ חשוב להיום: בנסיעה לאורך היבשה לא להתפשר על השכרת G.P.S ברכב המוביל. למרות שהיינו מצוידים במפה טובה, אין תחליף למכשיר למרות עלות של 8 יורו ליום. הצעה : להכין מבעוד מועד G.P.S מהבית עם תוכנת (כרטיס) לאירופה המזרחית.

 

יום שישי 01/06/12

התעוררנו ליום חדש עם נוף מרהיב למפרץ ארגוליס. לאחר תפילה של שחרית והנחת תפילין יצאנו להליכת בוקר לאורך המפרץ ובחזרה בהובלת דרור בקצב 7. ארוחת בוקר במלון ובסיומה תדרוך ויציאה ליעד הבא NAFPAKTOOS במרחק כ-250 ק"מ. בתכנון המקורי היינו אמורים לעבור דרך העיר העתיקה OLIMPIA במערב יוון בחצי האי פלופונסוס, במקום זה נערכו המשחקים האולימפיים בעת העתיקה. המקום נחשב לאחד משבעת פלאי העולם העתיק, אבל לצערנו הרב האתר נסגר בשעה 15:00 . לך תבין את היווניים !!! הפיצוי היה הדרך הנהדרת שהובילה אותנו לחוף המערבי - נופים מרהיבים של הרים ירוקים וכפרים קטנים ונידחים שאף תייר לא דרך שם.

בדרך עצרנו בעיירה קטנה בשם NEA KALIVAKIA לארוחת צהריים בלב מסעדת פועלים כשהמנה העיקרית הייתה בירה MITOS המקומית ומבטים חודרים של המקומיים ששאלו מה לעזאזל אתם עושים פה ? ואיך הגעתם?

המשכנו לכיוון צפון וחלפנו על פני העיר PATRA תוך חציית גשר RIO המרהיב אחד מהגדולים באירופה בעלות של 7 יורו לרכב.

לאחר נסיעה של כ- חצי שעה הגענו לעיר NAFPAKTOOS ולמלון AFRODITI בעל 3 כוכבים חדיש ביותר (בעלות של 70 יורו לחדר). המלון ממוקם בקרבת הטיילת המקומית בסמוך לעיר העתיקה ולמעגן. לפי דעתו של ירון "איש העוגן" של ההפלגה תרתי משמע, העיר היפה ביותר שראה במסע כולו. העיירה שוכנת לחופו של מפרץ בצידו של מיצר לפנטו, שלחופיו נערך אחד מהקרבות הימיים המפורסמים בהיסטוריה ב-1571 בין צי הברית של ונציה וספרד לבין הצי העותומאני. זה היה הקרב האחרון שהתקיים עם ספינות משוטים.

במקום מעגנה קטנה היכולה להכיל רק כלי שייט קטנים (לא יאכטות) . לאחר חיפוש קצר, מצאנו מאפייה וקנינו שתי חלות של שבת לקראת קבלת שבת בערב. התארגנות בחדר של משה וסיגל לקידוש בהובלת ארוסי, ובסיומה ארוחת ערב מפוארת במעגן, בדיל שמשה סגר לנו ב- 15 יורו לאדם הכוללת שלוש מנות. היה שווה. תודה משה. במקום יש טיילת לאורך המעגנה ואין כמו אספרסו ארוך כדי לסגור את היום ולתכנן את היום המיוחל מחר - של קבלת היאכטה במרינה VOUNAKI.

טיפ חשוב להיום: יש להכין מטבעות כסף קטנים למעברים בכבישי האגרה, בעלות של 4-5 יורו לרכב, כל 100 ק"מ.

 

יום שבת 02/06/12

התעוררות ליום שבת בבוקר והתארגנות להליכת בוקר בהובלת משה עד לכניסה לעיר ובחזרה. ארוחת הבוקר במלון אחת מהטובות לדעתו של ה- CO של ההפלגה אלימלך, ובכדי להביע את שביעות רצונו משחרר טיפ טוב,לא יכול שלא. לפני שעוזבים את העיר לא יכולים להתאפק ומטפסים למצודת לפנטו, אחת מנקודות התצפית היותר יפות אין מילים לתאר, אז פשוט נהנים מהרגע הקסום ושותקים.

נסיעה של 180 ק"מ לעבר מרינה VOUNAKI עם עצירה לאספרסו בעיר ASTAKOS וההתרגשות גוברת.

הגעה למרינה בערך בשעה 14:00. מרינה יפיפייה המיועדת רק למועדון SUNSAIL , ביצוע הליך רישום במשרדי הקבלה ושליחת צוות הכלכלה שמונה את אלישע ,משה וסיגל לעבר העיירה הקרובה PALAIROS לבצע קנייה מרוכזת של מזון והצטיידות בשתייה ודברים טובים. בינתיים, עפ"י מנהלת המועדון היאכטה אמורה להיות מוכנה בסביבות השעה 15:30, מתעדכנים עם "צוות איציק" שהגיע במקביל ואמור לעשות את אותו מסלול. משחררים להם חבלים ומאחלים להם הפלגה טובה וים שקט.

כדי להפיג את המתח עולים למסעדה של המועדון ומפרקים סטייק טוב עם בירה MITOS, שווה את המחיר 10 יורו לאדם ומעבירים את הזמן עד השעה 15:30 . יורדים בחזרה ועדיין אין סימן לקבלת היאכטה. מתברר שבהפלגה הקודמת של ה-GEORGESTAN הילדים שיחקו עם מנעול הדלת בשירותיים שננעלה ולא רצתה להיפתח. במיומנות ובנחישות עבד צוות המועדון על התקלה תוך כדי ריצה על הרציף ובסופה הוחלף המנעול.

האות ניתן וצוות הכלכלה מגיע עם הפרודוקטים. הצוות המקצועי - אנוכי, ה- CO ואיש העוגן - מבצעים הפעלת מערכות ומקבלים תדרוך של צוות המועדון לקבלת היאכטה לא באופן אופטימאלי אך מספיק בכדי להכריז "היאכטה כשירה יוצאים לים".

בשעה 18:00 לא לפני תדרוך מקיף בעיקר בנושא בטיחות וחלוקת תפקידים בשעת חירום, דרור מקריא את תפילת הדרך מרימים עוגן ויוצאים לדרך.

ים גלי, רוח 10-12 קשרים. שמים את פעמינו לעבר האי MEGANISI למעגן PORT ATHENI במצב רוח מרומם מרימים מפרשים ושועטים לעבר היעד. הפלגה קצרה של כ- שעה וחצי והגעה למפרצון, כניסה נוחה ורחבה באמצע התעלה. בצד ימין של התעלה רואים את "צוות איציק" עוגנים בעגינת חוף, הכוללת חבל ירכתיים הקשור לסלע בחוף. מחליטים לנסות ולעגון במעגן עצמו. מסתבר שאיציק צדק. המקום קטן, מספר מועט של יאכטות ובמקום רציף שנראה בשיפוצים. קבלת החלטה מהירה עם ה-CO ואנחנו עוגנים ליד איציק.

עבודת צוות זריזה מביאה אותנו להתארגנות לארוחת ערב של מלכים, בהובלת ה- "PARSER". מבצעים שפצורים אחרונים והספינה מוכנה ליום הבא.

טיפ חשוב להיום: את הרכבים השארנו על הכביש הראשי. יש אפשרות להשאיר את הרכבים בתוך המרינה בעלות של 100 יורו לשבוע. לשיקולכם.

 

יום ראשון 03/06/12

התעוררות לבוקר שקט ורגוע. ים חלק ללא טיפת רוח. התארגנות הכוללת הפעלת מערכות ויציאה לים בשעה 08:00 לכיוון האי LEFKADA לעבר עיירה בשם SIVOTA . למרות התכנון החלטנו לוותר על ארוחת הבוקר במפרצון באי של אונסיס (SKORPIOS) ובמקום זה קיבלנו מופע מרהיב של להקת דולפינים ששיחקו איתנו כ- חצי שעה , אין ספק אחד מהרגעים שנוצרים ושווים את כל המסע כן ירבו.

כניסה ל-SIVOTA בסביבות השעה 11:00, כניסה נוחה עם סימון מגדלור משני הצדדים השמאלי על ההר בכניסה. הדרך למעגן מפותלת מעט. לאחר תצפית קצרה ראינו מקום שהתפנה בקצה הדרומי סמוך מאוד למסעדה בשם APOTHKI עם שלט גדול של הבירה המקומית MITOS מקום מצוין בשבילנו. ללא אפשרות להתחבר לחשמל אבל עם חיבור מים. מקום מקסים, סתלבט אמיתי, מחירים נוחים עם חיבור WI-FI .

השיטה הייתה מוכרת. בכל מקום, לאחר ביצוע הרתיקה לרציף, היינו שולחים את כוח החלוץ משה + סיגל לתור את האי ולחזור עם רשמים. גם כאן, צוות המרגלים חזר ובפיו "אין אפשרות לשכור רכבים/אופנועים בגלל שכולם הושכרו, אבל יש חוף רחצה טוב בצידו הצפוני של המעגן. עולים על בגדי ים וטובלים במים הקרירים, תענוג אמיתי, בדרך ה- PARSER סוגר לנו דיל במסעדת דגים בשם "SPIRIDOVLA - FISH TAVERNA" על מרפסת שמשקיפה על המעגן כולו, במחיר של 15 יורו לאדם לא לפני שירון מאשר את הדג הטרי. ארוחה טעימה עם OUZO טוב - מרימים "לחיים" ו"לספינות שבדרך". בסוף הארוחה ה-CO מקפיד על נתינת טיפ טוב לבעל המסעדה לא לפני שזה מחזיר לנו בשני בקבוקי PAVLIDES שנגמרו בדרך עוד לפני שהגיעו לסיפון.

טיפ חשוב להיום: אם אין מקומות עגינה ברציפים, ניתן לעגון באמצע המפרץ. במקום חנות מזכרות ששווה להיכנס, מגוון עבודות יד מעץ ושאר מזכרות במחירים נוחים.

 

יום שני 04/06/12

בוקר חדש ורענן, ים שקט ללא רוח. היעד הבא הוא מעגן FISKARDO שבאי KEFALLONIA . על פי המלצתו של עמי יש להגיע מוקדם יחסית כי אחרת לא יישאר מקום לעגון. יציאה בשעה 07:30 ולאחר הפלגה קצרה הגעה למקום. הכניסה נוחה ומסומנת עם מגדלור. מציאנו מקום עגינה בצפיפות בצידו הדרומי של המעגן בסמוך למגדלור הדרומי ממול למסעדת "CAPTINA CADIN" . התחברנו למים וחשמל חינם מתוך המסעדה, בתמורה לארוחת ערב. שווה!!! במסעדה מלצרית חביבה בשם Cristina.

עדכון מהמרגלים - אפשר להשכיר רכבי ג'יפ ( 90 יורו ליום ) אבל לא אופנועים וטרקטורונים. כמו כן יש במקום סירות מנוע להשכרה (80 יורו ליום) וחוף ים משגע. הצוות מחליט להתפצל כל אחד להנאותיו. צוות סירת מנוע מסייר לאורך החוף ועוגן במערות כחולות ובחופים אקזוטיים, צוות רכב מסייר ומגיע לצידו השני של האי ומטייל במערות נטיפים מקומיות, כולל שייט בסירות משוטים, והצוות האחרון פשוט מתמקם בחוף הרחצה ולא זז מטר.

היה יום של הנאה מרובה, פשוט התאהבנו במקום ממליץ בחום. הצוות נפגש שוב לארוחת ערב משותפת בעלות של 12-10 יורו לאדם, עם שירות V.I.P מהמלצרית שלנו Cristina, ואיך לא ה- CO מפנק, מפנק, מפנק, בטיפ...

טיפ חשוב להיום: חשוב לציין כי הרציף הצף שנמצא במרכז המעגן (בצידו המערבי) לא תקין ולא ניתן לעגון אליו, מה שיוצר בעיית עגינה במקום לכן הטיפ הוא להגיע מוקדם למעגן. לעיתיים יש רק חיבור חשמל של שתי פאזות, ישירות מאחד הבתים, לכן יש להצטייד מבעוד מועד במתאם למתח חוף. לנו לא היה, אך ניתן לקנות במקום, בחנות לציוד ימאות במחירים סבירים.

 

יום שלישי 05/06/12

כול הפרידות קשות. לאחר אספרסו ארוך במסעדת "CAPTINA CADIN" מנתקים חבלים ובנשיקת רוח נפרדים מהמלצרית Cristina החביבה, להתראות בהפלגות הבאות.

בעת קבלת היאכטה סגרנו עם מנהלת המועדון על לילה נוסף' והחזרת היאכטה ביום שבת בבוקר עד לשעה 08:00 . המשמעות העיקרית היא שיש לנו אפשרות לבקר במקום נוסף. החלטנו לעגון בעיירה בשם EUFIMIA דרומית ל- FISKARDO באי KEFALLONIA אולי שם נזכה לשכור אופנועים ולטייל באי. לפני ההגעה עוגנים במפרצון יפה בשם SOFIA לארוחת בוקר של השף אלישע ולרחצה במים הקרירים, לחיי החיים הטובים.

לאחר הפלגה של כשעתיים מרגישים שינויי במזג האוויר. רוח קרירה מנשבת, עננות מפותחת ונמוכה, משהו משתנה. אולי סערה?

מגיעים למעגנה בסביבות השעה 13:00 . המעגן ריק ואיש המרינה מסמן לנו בתנועות ידיים להגיע למקום ספציפי לרתיקת LONGSIDE נו טוב. ששאלתי למה? אמר שבערב מזג האוויר ישתנה ומחר צפוי בופור 6-5 ועדיף להקשר בצורה הזאת. לנו אין טענות. מבצעים הכפלות חבלים כולל הצלבות ל- SPRINGING ליתר ביטחון. יש אפשרות להתחבר למים וחשמל כולל אפשרות לתדלק סולר בתיאום עם איש המרינה. אגב, זה המקום היחיד שבו שילמנו דמי עגינה, משהו בסביבות 20 יורו ללילה.

המרגלים חזרו עם חיוך על השפתיים - ניתן לשכור אופנועים וטרקטורונים. מייד מתארגנים כולל בגדי ים לטיול אל הקצה השני של האי למפרץ המדהים MIRTO ולעיירה המקסימה ASSOS . חשוב לציין שהדרך מאוד מפותלת ומאוד מסוכנת לחסרי ניסיון בנהיגה על דו גלגלי תשאלו את ה- CO. לאחר ירידה תלולה בתצפית מדהימה, מבחינים במפרץ MIRTO . קשה לתאר את היופי. מתבוננים ומתפעלים. לאחר מכן יורדים למטה למפרץ ומשתכשכים במים. לא לשכוח את נעלי הים נגד האבנים, תשאלו את הסקיפר.

בביקור בעיירה ASSOS נראים עננים נמוכים המכסים את פסגות ההרים. מזג האוויר לא משקר. פותחים את אתר האינטרנט שפילה המליצה ואכן צפי לבופור 6 -7 הלילה ומחר בבוקר, כולל עננות מפותחת וצפי לגשם מקומי.

טיפ חשוב להיום: הדרך למפרץ MIRTO ו-ASSOS מפותלת מאוד. יש לשקול נסיעה עם רכב ולא עם דו גלגלי.

 

יום רביעי 06/06/12

התעוררנו ליום סגרירי רוח ערה כ-25-20 קשרים עננות מפותחת עדיין ללא גשם. החלטתי להמתין עד הצהריים ולראות לאן זה יתפתח. בינתיים מזמינים תדלוק כ- 40 ליטר מה שמראה ששעון הדלק תקין 1/1 (ראה הערות). בלי לבזבז זמן יוצאים לריצת בוקר בעיירה ולקניות לפני היציאה.

לאחר התייעצות עם אולסן, הדני שעגן לידנו עם משפחתו - אשתו ושתי בנותיו - בת 8 ובת שנה וחצי , כבוד!!! , קבענו את היעד הבא לאי ITHCA לעיר VATHI . אולסן ביקר שם בעבר והזהיר אותי מהרוח הצפון מערבית שעוברת בדיוק במיצר המוביל לפתח הכניסה לעיירה, יורדת מן ההר ומאיצה ומכפילה את מהירותה.למרות זאת אני לוקח את הסיכון. מקסימום נעביר את הערב על עוגן במפרץ ובמקרה הטוב נמצא מקום מוגן בחלקו הצפוני של המפרץ.

יצאנו לים בסביבות השעה 12:00 . הים אכן גלי כצפוי, רוח מכיוון צפון מערב בעוצמה של 25-20 קשרים, ים גלי 1.5-1.8 מאותו כיוון. חגיגה אמיתית. מרימים מפרשים ורצים יפה במהירות של 8 קשרים. אולסן צדק. בפתח הכניסה למפרץ הרוח מגיעה ל-35 קשרים ומעלה. גלים קצרים בתוך המפרץ, וכמובן אין מקום במעגן הצפוני אפילו בשורה שנייה של עגינה.

בחיפוש בקצה המערבי של המעגן, אני מבחין בקטע קצר באזור הצפון מערבי סמוך לאי, שמאפשר לנו לעגון LONGSIDE אל מול הרוח בצורה נסבלת. יש להיזהר, כי צפונית יותר יש שולחן נמוך של בטון. אני מבצע גישה זהירה כולל הורדת 8 הפנדרים לצד שמאל, כולל ביצוע הכפלות והצלבות עם SPRINGING .

המקום מקסים, ובו חנויות מזכרות ובתי קפה כולל WI-FI מטיילים במקום עד קצה העיירה. עדיין רוח חזקה נושבת בעוצמה של 20 קשרים וממאנת לרדת. לדרור זה הספיק והוא מחליט להשכיר חדר ללילה. כל אחד עם ההנאות שלו. לנו מחכה יופי של לילה מלא נדנודים.

במקום פגשנו את "צוות איציק" שמספר לנו סיפור מהסרטים. אחד מאנשי צוותו פרק כתף תוך כדי אימון קפיצה למים לאולימפיאדה והם בילו בריצה לבתי חולים באיים. סרט רע עם סוף טוב - החזירו לו את הכתף למקום והאיש חבוש אבל מאושר.

טיפ חשוב להיום: בתחילת ההפלגה שעון הדלק הראה 3/4 ואיש המועדון טען שהמיכל מלא וכי מד הדלק לא תקין. לאחר התדלוק התברר אחרת. כלומר, יש לשים לב ולבדוק טוב את כמות הדלק האמיתית, אחרת תיתקעו בלי דלק במפרץ TROGIR .

 

יום חמישי 07/06/12

לאחר לילה של שינה בחצי עין פקוחה וביקורות מתמידות, מתעוררים לבוקר חדש. הרוח והגלים נחלשו. מזמינים מיכלית כביש למילוי מים, מנתקים חבלים ושועטים לעבר היעד הבא - האי KALAMOS . בדרך עוצרים לעגון באחד המקומות המקסימים ביותר לפי דעתי בכל ההפלגה - במפרץ CLUFF באי הקטן ATOKOA . המקום "עשה" לכולם את המסע. מיקומו - בפינה הדרומית של האי. בתחילה לא מבחינים בפנינת החמד אך כאשר מתקרבים יותר רואים גן עדן אמיתי. ים טורקיז מוגן עם צוקים גבוהים, ויש אפשרות לעגון בסמוך לחוף בגלל העומק 3-2 מ' במרחק של 30-20 מ' מהחוף.

לאחר שחיה במקום והתרגעות אמיתית, עוזבים בלב כבד את המקום ומפליגים לעבר האי KALAMOS . הגעה למקום בשעה 17:00 לערך. למזלנו, מצאנו מיד מקום באמצע המעגן בצידו המזרחי... בדיעבד ידעתי שמשהו "מסריח". לאחר התמקמות ותחילת הגישה לאחור מבחינים ברצועת סלעים נמוכה בעומק של כ- 2 מ' . טוב, אין מקום אחר, אז איש העוגן מציע את עצמו לרדת למים כדי להתאים לנו את הסלעים לתחתית היאכטה ולמנוע אי נעימויות בסוף ההפלגה. איש העוגן מסדר לנו את העניין בצורה מושלמת עם ה- GANGWAY - תודה ירון.

במקום יש מסעדה בשם "המקום של ג'ורג" הכוללת גם מקלחות ומכבסה. זו המסעדה הראשונה, אי אפשר לטעות. המקום חמוד מאוד עם מעגן יחסית קטן, לא לוותר על הגלידה בצידו המערבי של המעגן.

לאחר סיור קצר במקום ירון מבחין בברז מים סמוך לשובר הגלים. אומנם בזרימה חלשה אך מה לא עושים כדי שיהיה ל- CO מים להתקלח ביאכטה.

טיפ חשוב להיום: בדיעבד הייתי נשאר ללון במפרץ המקסים. ממליץ בחום לא לוותר!!!!!!!

 

יום שישי 08/06/12

מתעוררים ליום חדש ומתחילים להריח את הסוף. ה- PARSER מבצע קניה של לחם טרי במאפיה המקומית לארוחת הבוקר במפרץ PORT LEONE . זהו מקום שקט ומקסים. המזח המקומי נהרס כמעט כליל ברעידת אדמה, אבל שוקם לאחרונה. עגנו בפינה הדרומית של המפרץ בעגינת ירכתיים עם חבל הקשור לסלע.

לאחר הארוחה הטעימה ירדנו לרחצה במים הנעימים. החלטתי להוריד את הדינגי ביחד עם המנוע לבדיקת מערכות, כולל ניסוי כלים של סיגל וארוסי. התכנון היה להוריד אותה באזור המערות בדרך ל- MEGANISI בצידו הדרומי של האי, שם לפי הסיפורים הסתתרה אחת מהצוללות הגרמניות במלחמת העולם השנייה. כמו שאמרנו תכנונים לחוד ומציאות לחוד. במהלך ההגעה למקום עלה הים והתגברה הרוח שלא אפשרה לנו להוריד את הדינגי. לא נורא, אולי בפעם הבאה, לפחות פתחנו מפרשים והפלגנו יפה.

היעד הבא לפני סיום המסע היה באי MEGANISI במעגן SPARTOCHORI . קולה של פילה מהדהד - "שלא תפספס את פינת החמד הזו ותשאיר אותה לסיום עם טעם טוב". ...כמובן שלא תפספס את המרפסת עם הקפה הטוב ביותר על ההר המשקיף על כל האזור. ואכן, מקום מקסים ושקט עם מסעדה על החוף כולל מים וחשמל. במקום בחור יווני אנרגטי שסיפק את הסחורה כולל הגשה מצוינת בקידוש של יום שישי. במקום חוף רחצה נקי ומדהים הכולל בית קפה בקצה הדרומי, לא לפספס!!!!.

בצוות שלנו, ארוחת שישי האחרונה מוקדשת בכל הפלגה לסקיפר וכוללת קידוש וביצוע סיכום של ההפלגה. האמת, שלא היה הרבה מה להגיד. הכל היה מושלם. הפקת הלקחים מההפלגה הקודמת יושמה ומה שנשאר לעשות הוא לשמר את הביצועים ולתכנן את ההפלגה הבאה.

לאחר לילה של שתייה מרובה כמיטב המסורת, הולכים לישון עם סיפוק רב, ועם משימה אחרונה - להגיע בזמן ל- VOUNAKI ללא תקלות.

 

יום שבת 09/06/12

קמים מוקדם לבוקר שקט ופסטורלי עם ראות צלולה ואפס רוח. מבצעים הפעלת מערכות וצילומים אחרונים. הבחור האנרגטי משחרר לנו את החבלים ובהכוונה צמודה דואג שלא נפגע ביאכטות מסביב בגלל הצפיפות במקום.

האנרגטי לא אכזב ויצאנו נקי בלי שריטה בדרכנו ל- VOUNAKI , כפי שהתחלנו את ההפלגה כך גם סימנו אותה עם משפחת הדולפינים שבאה להיפרד מאיתנו. תענוג אמיתי שלווה ורוגע כשאנחנו יושבים על הרשת בחרטום ונהנים מהמופע.

כמו כל דבר טוב המסע מסתיים. לא לפני וויכוח קטן על כמות הדלק. הוכחנו למנהלת כי את המיכלים קיבלנו לא מלאים והחזרנו אותם כפי שקיבלנו עפ"י שעות המנוע והתדלוק במעגן EUFIMIA .

נפרדים בתמונה קבוצתית משותפת בירכתי הלאגון 380 - GEORGESTAN מזכרת לנצח. מתארגנים במהירות לרכבים ושועטים לעבר אתונה למלון POSEIDON . המלון ממוקם סמוך למרינה KALAMAKI נקודה מצוינת לניידות: סמוך מאוד לחוף הים ולרכבת החשמלית המובילה למרכז אתונה ולשדה התעופה. מחזירים את הרכבים במרכז אתונה ומבלים במרכז בפלקה ובמרכז העיר עם מוזיקה יוונית אותנטית.

את הדובדבן שבקצפת משאירים לערב בלתי נשכח במועדון הלילה הנוצץ PANTASYAעם הזמר היווני Nikos Vertis ושירו בגרסה של אייל גולן "שאת הלכת ממני" אח איזה לילה משגע.

למרות שנשאר עוד יום אסיים כאן, מודה מקרב לב לצוות המופלא שעשה את ההפלגה למוצלחת ונעימה - תודה צוות יקר.

אסיים במשפט משירו של נתן אלתרמן "עוד נשוב וניפגש על המים....."

 

שלכם

אברהם צימבר


לראש הדף